< sekcia Slovensko

Rezort obrany predložil návrh novej dohody s USA

Na archívnej snímke nápis na budove, v ktorej sídli Ministerstvo obrany SR na Kutuzovovej ulici v Bratislave. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Dohoda sa vzťahuje na poskytovanie logistickej podpory, dodávok a služieb ozbrojenými silami jednej strany ozbrojeným silám druhej strany.

Bratislava 5. júla (TASR) – Ministerstvo obrany (MO) SR plánuje s USA podpísať dohodu o akvizícii a vzájomnom poskytovaní služieb. Cieľom je stanoviť základné podmienky a postupy. Nahradí dohodu o vzájomnej logistickej podpore z roku 1998. Návrh predložilo MO SR do medzirezortného pripomienkového konania.

„Účelom návrhu dohody je uľahčenie vzájomného poskytovania logistickej podpory medzi zmluvnými stranami, predovšetkým počas spoločných cvičení, výcviku, nasadenia, zastavení v prístave alebo na letisku, operácií alebo iného spoločného úsilia, alebo počas nepredvídateľných okolností či naliehavých prípadov, pri ktorých jedna zo zmluvných strán môže potrebovať logistickú podporu, dodávky a služby,“ priblížil rezort v predkladacej správe.

Dohoda sa vzťahuje na poskytovanie logistickej podpory, dodávok a služieb ozbrojenými silami jednej strany ozbrojeným silám druhej strany, buď výmenou za peňažnú platbu, alebo za recipročné poskytnutie logistickej podpory, dodávok a služieb ozbrojeným silám poskytujúcej strany.