Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 13. júl 2024
< sekcia Slovensko

Rezort obrany: Prvé stíhacie lietadlo F-16 pre Slovensko je vyrobené

Na snímke prvé americké stíhacie lietadlo F-16 slovenskej armády, ktoré predstavili dočasnému ministrovi obrany SR Martinovi Sklenárovi vo fabrike v americkom meste Greenville v Južnej Karolíne v stredu 6. septembra 2023. Foto: TASR - MO SR

Nové lietadlo ministrovi obrany Martinovi Sklenárovi predstavili v stredu (6. 9.) vo fabrike v americkom meste Greenville v Južnej Karolíne.

Bratislava 7. septembra (TASR) - Prvé stíhacie lietadlo F-16 pre Slovensko je vyrobené, produkcia ďalších 13 pokračuje podľa plánu. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Mária Precner.

Nové lietadlo ministrovi obrany Martinovi Sklenárovi predstavili v stredu (6. 9.) vo fabrike v americkom meste Greenville v Južnej Karolíne. "Som veľmi rád, že som mal príležitosť vidieť prvé stíhacie lietadlo, ktoré posunie vzdušné sily o generácie vpred a spolu s ním aj našu obranyschopnosť," vyzdvihol Sklenár.

Úplná finalizácia tohto lietadla a jeho zalietavanie sa očakáva v priebehu novembra 2023. Objednaných je aj ďalších 13 lietadiel. Sklenár dodal, že ide o najväčší investičný projekt SR v oblasti modernizácie Ozbrojených síl SR a tiež o príležitosť na prehĺbenie strategického partnerstva.

Rokovania expertných tímov na jednotlivých úrovniach podľa ministerstva pripravujú všetko potrebné tak, aby prvé dve vyrobené lietadlá boli využité na výcvik slovenských technikov v USA. "Stíhacie lietadlá F-16 tak budú podľa aktuálnej dohody postupne dodávané na Slovensko od druhého kvartálu budúceho roka," podotkol generálny riaditeľ sekcie modernizácie MO SR a národný riaditeľ pre vyzbrojovanie Michal Homza.