Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 24. jún 2024Meniny má Ján
< sekcia Slovensko

Rezort obrany získal z eurofondov 1,94 mil. eur pre zdravotníctvo

Ilustračná fotka. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Tento týždeň boli dodané prvé prístroje v hodnote takmer jedného milióna eur.

Bratislava 9. marca (TASR) - Ministerstvo obrany (MO) SR získalo v rámci eurofondovej výzvy nenávratný finančný príspevok vo výške 1.944.690 eur na nákup prístrojov a laboratórneho vybavenia pre Veliteľstvo vojenského zdravotníctva Ozbrojených síl (OS) SR. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu Martina Kakaščíková.

"Prístrojové vybavenie bude využiteľné v čase vyhlásenia mimoriadnych situácií spôsobených vírusovými ochoreniami, v období vyhlásenia prípadných pandémií, ale aj pri každodennej činnosti veliteľstva," uviedol Roman Jantoš, veliteľ Veliteľstva vojenského zdravotníctva OS SR – hlavný lekár OS SR.

Tento týždeň boli dodané prvé prístroje v hodnote takmer jedného milióna eur. "Ide napríklad o laboratórne prístroje, ako monitory vitálnych funkcií so stanicami centrálneho monitoringu, prenosný RTG prístroj s príslušenstvom, dávkovače liekov a infúzií, fibrobronchoskop – mobilný flexibilný videobronchoskop s možnosťou odsávania z dýchacích ciest, videolaryngoskopy," načrtla hovorkyňa. Dodané boli tiež lôžka na intenzívnu starostlivosť a figurína na nácvik neodkladnej starostlivosti s príslušenstvom – pokročilý pacientsky bezdrôtový simulátor neodkladnej starostlivosti, simulátor so spontánnym dýchaním a širokou škálou traumatických poranení.

Ako priblížil generálny tajomník Služobného úradu MO SR Peter Kozák, MO SR pracuje a pripravuje v spolupráci s Veliteľstvom vojenského zdravotníctva OS SR ďalšie projekty, napríklad v oblasti energetickej efektívnosti.