Bratislava 30. marca (TASR) - Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR odmieta tvrdenie poslanca Národnej rady SR a exministra školstva Jána Horeckého (KDH) o tom, že o osude detí v systéme ePrihlášky rozhodne algoritmus. Reagovalo tak na jeho vyjadrenia na pondelkovej tlačovej konferencii. Horecký v tejto súvislosti vyzval šéfa rezortu školstva Tomáša Druckera (Hlas-SD) na zrušenie vyhodnocovacieho automatu, ktorý má prideliť dieťa na jednu zo škôl, kde bude dieťa úspešné na prijímacom konaní na stredné školy.
„O deťoch a ich prijatí na konkrétnu školu už nerozhodne rodič, nerozhodne kompetentný riaditeľ alebo učiteľ na škole. O osude detí rozhodne algoritmus,“ uviedol Horecký. Ako pre TASR reagovali z odboru komunikácie a marketingu ministerstva, o prijatí rozhodujú školy na základe vlastných kritérií a výsledkov prijímacích skúšok. Naopak, rodičia určujú poradie škôl, ktoré preferujú. „Systém len technicky zabezpečuje, aby jeden uchádzač neblokoval viac miest a bol prijatý podľa svojej najvyššej preferencie, čo vytvára férovejší priestor, že sa žiak dostane na svoju preferovanú školu,“ doplnili z rezortu.
Rovnako odmietli tvrdenia Horeckého o manipulácii so známkami, zmene poradia škôl či strate dát. Deklarovali, že všetky údaje sú v systéme bezpečné a proces je kontrolovateľný. Podľa Horeckého to tak nie je a systém označil za chybný a nefunkčný. Jeho zavedenie bolo podľa neho aj nehospodárnym krokom, keďže už existoval paralelný systém, ktorý podľa neho funguje dobre. Zároveň kritizoval nedostatočnosť testovania systému. Aj toto tvrdenie MŠVVaM vyvrátilo a spomenulo funkčné, záťažové a používateľské testy, ktoré spusteniu predchádzali.
Z ministerstva reagovali aj na kritiku Horeckého o neexistencii pravidiel k tvorbe poradia škôl. Podotkli, že školy majú plne zachovanú autonómiu pri tvorbe poradia uchádzačov podľa vlastných kritérií. Systém im podľa nich žiadne pravidlá nepredpisuje, len pracuje s poradím, ktoré si určia.
„Spôsob, akým KDH spochybňuje systém počas prebiehajúceho prijímacieho konania, považujeme za absolútne nezodpovedný. Vedie len k zbytočnému zavádzaniu a strašeniu rodičov,“ dodali z ministerstva.