< sekcia Slovensko

Rezort školstva chce zjednodušiť preukazovanie bezúhonnosti učiteľov

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Šéf rezortu školstva sa po vláde vyjadril aj k financiám pre študentov.

Bratislava 19. augusta (TASR) – Rezort školstva chce umožniť jednoduchšie preukazovanie bezúhonnosti učiteľov. Ako uviedol po rokovaní vlády minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS), o tomto kroku diskutuje s rezortom spravodlivosti.

"Rozprávali sme sa o tom s ministerskou spravodlivosti, že vytvoríme pracovnú skupinu, aby sme nejakým spôsobom presne zadefinovali a vedeli vyriešiť túto situáciu," povedal minister školstva s tým, že by mohlo ísť aj o špecializovaný odpis. "V súčasnosti je identifikovaných 40 osôb, ktoré majú záznam na základe litery zákona. Oznámenie o týchto ľuďoch bude posielané riaditeľom a tí musia na základe trestného činu zvážiť, či s nimi rozviažu pracovný pomer alebo nie," povedal minister školstva.

Šéf rezortu školstva sa po vláde vyjadril aj k financiám pre študentov. "Žiadame o zvýšenie finančných prostriedkov do fondu na budúci kalendárny rok," povedal Gröhling s tým, že chcú ešte v tomto roku zvýšiť štipendiá súčasným štipendistom. Podotkol, že v tejto oblasti komunikujú s rezortom financií.

Minister sa vyjadril aj k projektu Teleškoly, ktorý sa mal spustiť ešte na jar, keď sa žiaci začali z dôvodu pandémie nového koronavírusu vzdelávať z domu. "Počítame s ním a zažijeme ho na začiatku septembra v okresanej forme. Teraz máme nejaké technické problémy," povedal minister.