Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 14. jún 2024Meniny má Vasil
< sekcia Slovensko

Rezort školstva: Digitálne vybavenie už dostali prvé stredné školy

Na snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Ján Horecký. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Doteraz eviduje rezort 1073 "predobjednávok", pričom najviac ich je z Košického samosprávneho kraja.

Prešov 2. februára (TASR) - Digitálne vybavenie vo štvrtok dostali prvé stredné školy v Prešovskom samosprávnom kraji (PSK). V týchto dňoch do prvých 28 škôl distribuujú 784 notebookov a 808 tabletov. Prvú dodávku digitálneho vybavenia odovzdal dočasne poverený minister školstva Ján Horecký Strednej odbornej škole pedagogickej v Prešove.

Ďalšie dodávky sú naplánované v pravidelných intervaloch v priebehu nasledujúcich týždňov a mesiacov. Digitálne vybavenie je hlavnou aktivitou národných projektov edIT 1 a edIT 2 financovaných z Európskych štrukturálnych a investičných fondov. Ide podľa ministra o najväčší objem financií do digitálneho vybavenia škôl za posledné roky. V rámci aktivity sa zabezpečujú notebooky a konvertibilné zariadenia pre pedagogických a odborných zamestnancov, tablety a notebooky pre žiakov a študijné miestnosti v školách a na internátoch.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR sa rozhodlo verejné obstarávanie realizovať formou dynamického nákupného systému s cieľom zefektívniť a urýchliť proces a umožniť sa zapojiť čo najväčšiemu množstvu uchádzačov. Rezort má aktuálne spustených šesť kôl systému a ďalšie budú vyhlasované priebežne, aj v závislosti od pribúdajúcich objednávok od škôl. "Niektoré školy nám ešte nedoručili svoje predstavy a objednávky a my ich vybavujeme postupne, ako boli doručované, zazmluvnené a vykontrahované. Dynamický nákupný systém odzrkadľuje realitu, že školy postupne nabiehali s objednávkami, ktoré verifikovali a upravovali, a my im to začíname doručovať. Posledná dodávka príde v júni tohto školského roku," vysvetľuje minister.

Doteraz eviduje rezort 1073 "predobjednávok", pričom najviac ich je z Košického samosprávneho kraja. Z aktuálne schválených "predobjednávok" pribudne do škôl takmer 17.500 kusov nových zariadení pre pedagogických a odborných zamestnancov. Aktuálne je tiež schválených viac ako 17.000 tabletov pre žiakov. Približne 433 škôl bude vybavených novými študovňami, pre žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia, respektíve študentov v hmotnej núdzi je aktuálne schválených 795 notebookov.

Rezort školstva zbiera preferencie pedagogických a odborných zamestnancov pomocou dotazníka s názvom Prieskum vybavenosti, ktorého cieľom je reflektovať na ich individuálne požiadavky. Doteraz ho vyplnilo takmer 27.000 zamestnancov z 1756 škôl. Do projektov edIT 1 a edIT 2 sa stále môžu zapojiť základné aj stredné školy a získať tak pre svoje školy digitálne vybavenie. Ďalšie informácie o národných projektoch, objednávanom vybavení, dotazníku pre zamestnancov a aplikácii sú zverejnené na webovej stránke ministerstva.