Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 21. jún 2024Meniny má Alojz
< sekcia Slovensko

Rezort školstva: Obstaranie Edunet sa doteraz technicky nespochybnilo

ministerstvo školstva Foto: TASR

Takto reagoval Janáček na kritiku, prečo z rezortu nikto 270 dní nekomunikoval s mimovládkami ohľadom spôsobu obstarávania Edunet, ktorý má nahradiť Infovek 2, aby sa školy mohli rýchlejšie pripojiť.

Bratislava 11. novembra (TASR) – Mali sme prebiehajúci tender, ktorý doteraz a dodnes nebol technicky spochybnený. Neevidujem jedinú otázku a výhradu k technike. Takto dnes zdôvodnil generálny riaditeľ sekcie informatiky ministerstva školstva Martin Janáček po stretnutí s predstaviteľmi mimovládnych organizácií ich kritiku, prečo z ministerstva nikto 270 dní nekomunikoval s mimovládnymi organizáciami ohľadom spôsobu obstarávania projektu Edunet, ktorý má v školách nahradiť Infovek 2 a zabezpečiť tak rýchlejšie pripojenie škôl na internet.

Od parlamentných volieb sa im dnes podarilo stretnúť prvýkrát. "Pristúpili sme k momentu stretnúť sa, stretli sme sa a podiskutovali. Sme v situácii, kedy nám prebieha súťaž. Výsledok diskusie v tejto chvíli nemá žiaden vplyv na jej priebeh," uviedol.

"Aby som to spresnil, 270 dní sme sa nestretli," zdôraznil generálny riaditeľ, pričom sa domnieva, že komunikácia medzi ministerstvom a mimovládnymi organizáciami bude s najväčšou pravdepodobnosťou po dnešku pokračovať. "Termín sme si nedali, odniesli sme si z toho nejaké tri pracovné úlohy. Akým spôsobom by sme zhodnotili vôbec situáciu, aké kroky by sme vedeli v tejto chvíli prijať. Situácia je taká, že máme v priebehu verejné obstarávanie, čiže prijímať rozhodnutia, hoci budú akékoľvek, v týchto chvíľach je veľmi zložité," informoval.

Ministerstvo súťaž nerozdelilo na menšie súťaže, pretože by to podľa jeho zástupcu nebolo efektívne. "Zhodnotili sme mieru efektivity vynaloženú na decentralizáciu obstarávania, čo by mohlo znamenať niekoľko veľa obstarávaní vzhľadom na to, ako by sme dokázali vôbec obstarávania rozdeliť. Zhodnotili sme túto možnosť ako neefektívnu," konštatoval Janáček.

Podľa jeho slov ak si škola bude priať neobjednať pripojenie z výsledku obstarávania, ale bude chcieť použiť svoje vlastné, bude to možné. Pokiaľ zostane v súťaži iba jeden súťažiaci, budú tento fakt veľmi vážne zvažovať. Jednou z možností podľa riaditeľa je, že sa súťaž zruší.

Edunet mal už rok fungovať, nestalo sa tak z dôvodu časovej súslednosti. "Kedy nám končí zmluva a kedy sme začali obstarávať," zdôvodnil riaditeľ časový sklz, keďže súťaž sa mala podľa neho zrejme začať už rok pred ukončením predchádzajúcej zmluvy.

Janáček očakáva, že do troch až piatich týždňov by bolo reálne skončiť prvé kolo súťaže. "Po tomto kroku nastupujú isté lehoty a možnosti uchádzačov komunikovať s úradom alebo s nami. Toto je nemenežovateľný parameter," uzavrel.Ministerstvo v marci minulého roka vyhlásilo predbežné oznámenie na obstarávanie projektu Edunet za 81 miliónov eur, vrátane DPH, na ďalšie štyri roky. Následne vyhlásilo aj verejnú súťaž na centrálne pripojenie škôl na internet.

Ministerstvo 12. septembra uzavrelo dodatok, ktorým druhýkrát predĺžilo platnosť zmlúv na súčasný projekt Infovek 2. Aliancii Fair-play sa javí ako problematická už aj prvá preklenovacia zmluva z jesene 2015, ktorá Infovek 2 nepriamo predlžovala prvýkrát. Vtedy sa ministerstvo rozhodlo podpísať zmluvu so starým dodávateľom prostredníctvom priameho rokovacieho konania s argumentom, že len on dokáže zabezpečiť takéto služby.

Verejné obstarávanie na zákazku EDUNET_SK stále pokračuje. Ide o súťaž s viac ako troma uchádzačmi, ktorí na plnenie požadovaného technického zadania využívajú technológie rôznych výrobcov. "Proces si pre množstvo objemových technických dát objektívne vyžaduje dlhší čas na vyhodnotenie. Samotní uchádzači potrebovali skoro štyri mesiace na predloženie ponúk. Každá z ponúk má okrem toho niekoľko sto strán podrobnej technickej dokumentácie. Vzhľadom na náročnosť overovania technických údajov a nevyhnutnosť dodržiavania striktnej legislatívy, vyplývajúcej zo zákona o verejnom obstarávaní, je na ukončenie celého procesu potrebné dlhšie časové obdobie," vysvetlil komunikačný odbor koncom septembra.