< sekcia Slovensko

Rezort vnútra a policajti spozornejú pri úmrtiach detí v nemocniciach

Ilustračné foto Foto: TASR - Dušan Hein

Ministerka Saková tiež pripomína preškolenie už 2000 policajtov prvého kontaktu a zriadenie špeciálnych výsluchových miestností, ktoré majú zamedziť takzvanej sekundárnej traumatizácii.

Bratislava 9. októbra (TASR) – Ministerstvo vnútra (MV) SR a Policajný zbor budú venovať zvýšenú pozornosť úmrtiam detí v zdravotníckych zariadeniach. Zvažujú vytvorenie miest špecialistov na vyšetrovanie takýchto úmrtí. TASR o tom informovali z tlačového odboru ministerstva vnútra.

„Každý vypočutý príbeh je výpoveďou obrovskej straty a ľudskej tragédie. Nikomu z nás nie sú rodiny, ktoré stratili dieťa v zdravotníckom zariadení, ľahostajné. Polícia im v ich boji pomôže tým, že preverí každý jeden prípad. V rámci našich kompetencií urobíme všetko pre to, aby ďalšie vyšetrovanie viedlo k odhaleniu vinníkov,“ povedala ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD).

O výsledkoch analýzy vyšetrovania spisov jednotlivých prípadov úmrtí detí bude rezort informovať ich príbuzných a v prípade zistenia pochybení „bude zjednaná náprava a nadriadení prijmú opatrenia“. Tieto skúsenosti chce polícia zapracovať do internej metodiky vyšetrovania prípadov trestnej činnosti, súvisiacej so zanedbaním zdravotnej starostlivosti. „Ide o odbornú, ale i citlivú problematiku, ktorá si zaslúži zvýšenú pozornosť zo strany polície. Preto zvážime vytvorenie tabuľkových miest špecialistov na vyšetrovanie úmrtí v zdravotníckych zariadeniach na úrovni krajov,“ uviedla prvá viceprezidentka Policajného zboru Jana Maškarová.

Ministerstvo tiež pripomína novelizáciu zákona o obetiach trestných činov a Trestného poriadku, vďaka ktorej bude kategória obetí rozšírená o rodinného príslušníka s účinnosťou od januára 2020. Tieto obete tak budú mať väčšie práva v trestnom konaní.

Ministerka Saková tiež pripomína preškolenie už 2000 policajtov prvého kontaktu a zriadenie špeciálnych výsluchových miestností, ktoré majú zamedziť takzvanej sekundárnej traumatizácii, keď sú obete trestných činov konfrontované s podozrivým. Takáto miestnosť je zatiaľ vybudovaná v Akadémii Policajného zboru v Bratislave pre vzdelávacie účely s tým, že rezort vnútra avizuje ďalších 14 do roku 2021.

Rezort pripomína občanom aj zriadenie informačných kancelárií pre obete v rámci klientských centier vo všetkých ôsmich krajoch Slovenska. V nich polícia poskytuje právnu pomoc obetiam najmä v prvom kontakte s políciou a vyšetrovateľmi. Na týchto miestach nájdu taktiež psychologické poradenstvo alebo sociálne služby.