Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. december 2023Meniny má Edmund
< sekcia Slovensko

Rezort vnútra: Fluktuáciu chceme znížiť pôsobením kadetov

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Rezort informoval, že v súčasnosti je na stredných odborných školách Policajného zboru v Košiciach a v Pezinku viac ako 200 civilných študentov pomaturitného štúdia.

Bratislava 11. februára (TASR) - K zníženiu fluktuácie zamestnancov a doplneniu neobsadených miest chce rezort vnútra prispieť pôsobením kadetov. Ministerstvo vnútra (MV) SR však podľa slov tlačového odboru nechce upustiť od požiadaviek na príslušníkov zboru.

"Dlhodobo sa obsadenosť v policajných radoch pohybuje okolo 92 percent. Privítali by sme 100-percentnú obsadenosť, ale splniť kritériá na prijatie do policajných služieb je náročné. Vzhľadom na charakter policajného povolania nie je možné od našich požiadaviek upustiť," ozrejmil rezort.

Ako ďalej vysvetlil, po zvýšení vekovej hranice prijatia uchádzačov do radov polície od 21 rokov stratili skupinu mladých záujemcov. "Zavedením civilného pomaturitného štúdia sme sa snažili prilákať mladých perspektívnych maturantov, ktorým sme však mohli ponúknuť len bezplatné vzdelanie a tiež ubytovanie a stravovanie," doplnil. Rezort informoval, že v súčasnosti je na stredných odborných školách Policajného zboru v Košiciach a v Pezinku viac ako 200 civilných študentov pomaturitného štúdia. Na rozdiel od kadetov sa však môžu stať policajtmi až po skončení štúdia a úspešnom prijímacom konaní.

Kadetom sa môže stať každý bezúhonný občan SR po dovŕšení veku 18 rokov, pričom vzdelanie absolvuje už v rámci služobného pomeru. Musí mať však ukončené stredoškolské vzdelanie a o prijatie do pomeru požiadať písomne. Prejsť by mal aj prijímacím konaním, ktoré má preveriť jeho znalosť slovenčiny, fyzickú zdatnosť a duševnú spôsobilosť. "Policajt bude kadetom počas štúdia na strednej odbornej škole Policajného zboru v trvaní 12 mesiacov. Po jeho úspešnom ukončení maturitou a zložení služobnej prísahy bude zaradený do výkonu služby priamo na policajnom útvare," vysvetlilo ministerstvo.

Podľa rezortu absolvujú kadeti základný policajný výcvik a teoreticko-praktickú prípravu zo služieb poriadkovej, dopravnej, hraničnej a cudzineckej polície. Získať by mali základy trestného, priestupkového a správneho práva. Do výučby kadetov majú byť zahrnuté aj psychológia, komunikácia a etika v policajnej práci, ale aj odborná taktická, chemická príprava, civilná ochrana, pátracia akcia či topografia.