Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. júl 2024Meniny má Drahomír
< sekcia Slovensko

Rezort vnútra: Od decembra sa vydávajú biometrické občianske preukazy

Na archívnej snímke zo 14. júla 2020 budova, v ktorej sídli Ministerstvo vnútra SR na Pribinovej ulici v Bratislave. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Povinnosť podrobiť sa nasnímaniu otlačkov prstov sa vzťahuje na osoby, ktoré dovŕšili vek 12 rokov.

Bratislava 1. decembra (TASR) - Od decembra sa na Slovensku vydávajú biometrické občianske preukazy s bezkontaktným čipom. Do čipu občianskeho preukazu sa zapisujú otlačky dvoch prstov a podoba tváre, a to formou zakódovaných biometrických dát. Doteraz vydané staršie typy občianskych preukazov možno používať do konca doby ich platnosti. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

"Odteraz každý, kto požiada o vydanie občianskeho preukazu, absolvuje rovnakú procedúru ako pri žiadosti o vydanie cestovného pasu," priblížil minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO). Biometrické pasy Slovenská republika vydáva už od roku 2008.

Z informačných systémov ministerstva vnútra budú otlačky prstov vymazané v momente vydania dokladu držiteľovi. Európske nariadenie totiž v súvislosti s vydávaním dokladov neumožňuje vytváranie databázy otlačkov prstov. "Z toho dôvodu je zrušená aj elektronická služba, na základe ktorej bolo možné požiadať o občiansky preukaz online pri zmene trvalého bydliska. Po novom sa teda dá občiansky preukaz vybaviť už len osobne, a to na ktoromkoľvek oddelení dokladov," upozornil rezort vnútra.

Povinnosť podrobiť sa nasnímaniu otlačkov prstov sa vzťahuje na osoby, ktoré dovŕšili vek 12 rokov. Osobám, ktorým z rôznych dôvodov nebude možné dočasne zosnímať otlačky prstov, sa doklad vydá s platnosťou na jeden rok.

Čip, na ktorý sa biometrické dáta ukladajú, je duálny. Na rozdiel od doterajšieho čipu ho možno teda použiť aj bez čítačky, bezkontaktne s pomocou mobilného čítacieho zariadenia s funkciou NFC, rovnako ako platobnú bankovú kartu. "Znamená to, že nový biometrický bezkontaktný občiansky preukaz je pripravený aj na používanie e-služieb cez mobil," vysvetlil rezort.

Novinkou je, že čip umožňuje prezerať a kontrolovať si biometrické aj ostatné údaje v ňom zapísané, a to pomocou voľne prístupných aplikácií. Pri staršom type občianskych je to možné len na oddelení dokladov.

Platný občiansky preukaz nie je nutné si meniť. O nový doklad by mali požiadať čo najskôr iba aktívni používatelia elektronického podpisu s občianskym vydaným pred 20. júnom 2021, pretože platnosť certifikátov na e-podpis uložených na čipe ich dokladu sa končí najneskôr 31. decembra 2022. Používateľov na to upozorňuje aj aplikácia eID klient.

Za vydanie občianskeho preukazu z dôvodu končiacej platnosti certifikátov v štandardnej 30-dňovej lehote sa nevyberá správny poplatok. Ak však požiadate o vydanie dokladu do dvoch pracovných dní, treba rátať s príplatkom 20 eur za urýchlené vybavenie.

O občiansky preukaz možno požiadať na ktoromkoľvek oddelení dokladov na Slovensku a vyhotovený doklad si nechať doručiť na oddelenie dokladov najbližšie k bydlisku či miestu zamestnania, alebo aj kuriérom priamo do vlastných rúk. Ministerstvo odporúča vyhnúť sa veľkým klientskym centrám, kde sú čakacie doby najdlhšie. Pravdepodobnosť, že na menších oddeleniach dokladov budú ľudia vybavení rýchlo, je veľmi vysoká.