< sekcia Slovensko

Rezort zdravotníctva: Rezidentské štúdium vytvorilo 250 nových pozícií

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Po celom Slovensku momentálne pracuje 128 absolventov rezidentského štúdia. V programe je zaradených ďalších 317 účastníkov.

Bratislava 16. júla (TASR) – Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR vytvára v novom akademickom roku 250 nových rezidentských pozícií. Sú vhodné pre absolventov medicíny, lekárov a niektoré sestry. Do programu sa možno prihlásiť do konca septembra prostredníctvom zamestnávateľa na všetkých lekárskych fakultách. TASR o tom informovala hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová.

Po celom Slovensku momentálne pracuje 128 absolventov rezidentského štúdia. V programe je zaradených ďalších 317 účastníkov. Absolventi majú možnosť výberu vykonávať zdravotnícke povolanie v ambulantnom alebo ústavnom zdravotníckom zariadení.

Rezidentské štúdium pôvodne reagovalo na nedostatok všeobecných lekárov pre dospelých a pediatrov. Lekár sa v súčasnosti môže zaradiť už aj do špecializačného odboru: neurológia, chirurgia, kardiológia, ortopédia, vnútorné lekárstvo, detská psychiatria, urgentná medicína, anestéziológia a intenzívna medicína. Od októbra sa program rozširuje o osem ďalších špecializácií: rádiológia, geriatria, gynekológia a pôrodníctvo, oftalmológia, urológia, úrazová chirurgia, neonatológia, FBLR. Program sa minulý rok rozšíril aj o zdravotné sestry v troch špecializáciách.

Program má priniesť lekárov do regiónov, kde ich je nedostatok. „Rezident po úspešnom ukončení rezidentského štúdia musí u zamestnávateľa odpracovať najmenej päť rokov, čím sa rieši nedostatkové miesto špecialistu v danom ústavnom zdravotníckom zariadení a teda v uvedenom regióne,“ vysvetlila ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD).

Ministerstvo mení aj podmienky vzdelávanie zdravotníkov. „Upravila sa aj povinnosť vzdelávacej ustanovizne umožniť rezidentovi absolvovanie opravnej špecializačnej skúšky, za podmienok ustanovených v jej študijnom poriadku, bez finančnej sankcie rezidenta. Rovnako sa upravili aj povinnosti rezidenta súvisiace s podmienkami rezidentského štúdia,“ vysvetlila Monika Jankechová, riaditeľka Odboru zdravotníckeho vzdelávania MZ SR.