Quantcast
< sekcia Slovensko

Rezort zdravotníctva: Užívateľov elektronických cigariet pribúda

Na ilustračnej foto elektronická cigareta. Foto: TASR/AP

Ministerstvo upozorňuje, že ohrozenou skupinou v súvislosti s novovznikajúcimi produktmi sú najmä mladí ľudia, ktorých vo väčšej miere oslovujú moderné technologické zariadenia na dodávanie nikotínu.

Bratislava 7. decembra (TASR) - Počet užívateľov tabakových výrobkov klesá. Pribúdajú však užívatelia alternatívnych a iných výrobkov, ako napríklad elektronických cigariet. Užívajú ich najmä mladí vo veku 15 až 24 rokov. Upozornilo na to Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR v rámci návrhu Národného akčného plánu na kontrolu tabaku a súvisiacich výrobkov na roky 2023 až 2030, ktorý vláda schválila na svojom stredajšom rokovaní.

V súvislosti s ochranou zdravia preto rezort považuje za dôležité zameriavať sa aj naďalej na vykonávanie opatrení, ktorých cieľom bude ochrana zdravia a zvýšenie povedomia o rizikách užívania tabakových a súvisiacich výrobkov. "Potrebné je zameranie aj na reguláciu novovznikajúcich produktov tak, aby legislatíva jednoznačne upravovala najmä podmienky, za ktorých je možné realizovať ich distribúciu na spotrebiteľský trh," doplnilo ministerstvo.

Upozorňuje, že ohrozenou skupinou v súvislosti s novovznikajúcimi produktmi sú najmä mladí ľudia, ktorých vo väčšej miere oslovujú moderné technologické zariadenia na dodávanie nikotínu, prípadne iné druhy alternatívnych produktov v škále rôznych príchutí, ovocie, bylinky, cukríky a podobne.

Rezort zdravotníctva chce akčným plánom zlepšiť podmienky v oblasti prevencie fajčenia u mladých prostredníctvom edukácie na školách, v zdravotníckych zariadeniach či v zariadeniach sociálnych služieb. Prostredníctvom novej stratégie chce tiež zlepšiť poradenstvo pri odvykaní od fajčenia, a to poskytovaním pomoci cez siete poradní na na regionálnych úradoch verejného zdravotníctva.

Cieľom akčného plánu je tiež napríklad zlepšiť kontrolu dodržiavania zákona o ochrane nefajčiarov zo strany kontrolných orgánov na verejných miestach či podporovať kampane zamerané na odvykanie od fajčenia a užívania tabakových výrobkov v médiách alebo na sociálnych sieťach.

"Cieľ akčného plánu sa bude plniť prostredníctvom zadefinovaných aktivít jednotlivých rezortov, čo zdôrazňuje multisektoriálny charakter riešenia problémov súvisiacich s užívaním tabakových a súvisiacich výrobkov," približuje ministerstvo.