< sekcia Slovensko

Rezort zdravotníctva:K očkovaniu sa môžu prihlásiť ďalšie skupiny ľudí

Na snímke nápis na budove, v ktorej sídli Ministerstvo zdravotníctva SR na Limbovej ulici v Bratislave. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Záujemcovia môžu využiť registráciu, vybrať si termín a jedno zo šiestich vakcinačných centier.

Bratislava 7. januára (TASR) - Prihlásiť sa na očkovanie môžu už aj osoby, ktoré pri starostlivosti o chorých priamo alebo nepriamo vypomáhajú. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR a Národné centrum zdravotníckych informácií rozširujú kapacity termínov a okruh osôb, ktoré sa môžu zaregistrovať. TASR o tom informovala hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová.

Večer 6. januára bolo na Slovensku zaočkovaných proti ochoreniu COVID-19 10.751 ľudí. Medzi priority pri registrácii naďalej patria zdravotnícki pracovníci, ktorí liečia či sa starajú o pacientov s novým koronavírusom. Najnovšie sa však môžu dať zaočkovať aj študenti zdravotníckeho lekárskeho a nelekárskeho odboru, ktorí počas štúdia prichádzajú do kontaktu s pacientom, či zamestnanci spoločnosti, ktorí vykonávajú upratovaciu službu v nemocniciach. Zaregistrovať sa už môžu aj zamestnanci zariadení sociálnych služieb, kam patria i domovy sociálnych služieb, a terénni sociálni pracovníci. O očkovanie vo vakcinačných centrách môžu požiadať i zamestnanci mobilných odberných miest, záchrannej služby a obslužné organizácie pracujúce v nemocniciach. Formulár je dostupný na stránke https://www.old.korona.gov.sk/covid-19-vaccination-form.php.

Záujemcovia môžu využiť registráciu, vybrať si termín a jedno zo šiestich vakcinačných centier. Od piatka (8. 1.) sa k trom nemocniciam v Bratislave, nemocniciam v Nitre, Banskej Bystrici a Košiciach pridajú ďalšie. "Online registrácia, požiadavka o očkovanie, bude postupne rozširovaná nielen o vakcinačné centrá, ale aj o ďalšie skupiny osôb vyzvaných na očkovanie podľa povolaní, rizika veku, zdravotného stavu a následne menej rizikovú širokú verejnosť nad 18 rokov," uistila Eliášová.

V januári má postupne prísť na Slovensko 208.000 dávok vakcíny Comirnaty a predpokladá sa dovoz aj 11.000 pilotných dávok od firmy Moderna. "Dúfam, že príde aj vakcína od konzorcia AstraZeneca a Oxfordská univerzita," povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO). Prvá dodávka vakcíny od spoločnosti Moderna by mala prísť na Slovensko v pondelok 11. januára.