< sekcia Slovensko

R. Fico: Hrá sa tu obludné divadlo, nikto nám však nemôže nič vyčítať

Na archívnej snímke predseda strany SMER-SD Robert Fico. Foto: TASR - Pavol Zachar

Údajná nahrávka Gorily je podľa Fica o privatizácii strategických podnikov či kupovaní poslancov.

Bratislava 16. októbra (TASR) - Hrá sa tu jedno obludné divadlo, opozičné a mediálne. V stredu to vyhlásil líder Smeru-SD Robert Fico, reagoval tak na zverejnenie údajnej nahrávky z kauzy Gorila. Pripomenul, že kauza poukazuje na to, čo sa dialo v rokoch 2002 až 2006 počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu. Fico skonštatoval, že ak by bola aj pravda, čo je v údajnej nahrávke či v prepisoch, nič ho nedostáva do polohy neetického či nelegálneho správania sa.

"Odmietame za stranu Smer-SD takto prekrývať pravdu a takto prekrývať obrovské ekonomické zločiny, ktoré boli napáchané v rokoch 2002 až 2006," doplnil tiež predseda Smeru-SD.Údajná nahrávka Gorily je podľa Fica o privatizácii strategických podnikov či kupovaní poslancov. "Aby sa v prospech finančnej skupiny Penta uskutočnila zdravotnícka reforma," povedal Fico s tým, že nikto nemôže vyčítať jeho vláde, že by sa správala k Pente ústretovo. Podľa jeho slov napríklad zakázali zisk zdravotným poisťovniam.

"Ak máte chuť rozprávať sa o Gorile, poďme sa rozprávať o tom, čo robili pravicoví politici v rokoch 2002 a 2006, v období, keď bol Smer-SD výlučne opozičnou stranou," skonštatoval Fico.

Tlačovú konferenciu Smeru-SD prerušil líder opozičného OĽaNO Igor Matovič, ktorý sa postavil pred rečniaceho Fica s transparentnom, na ktorom bol Ficov údajný výrok z nahrávky "Fedor Flašík vybral 250 miliónov na stranu a 80 si dodatočne prepral". Predseda Smeru-SD spolu s ostatnými spolustraníkmi neskôr reagoval vo videu na sociálnej sieti s tým, že Matovičovi šlo iba o provokáciu. "Chceli sme urobiť vlastnú tlačovú konferenciu, povedať svoj vlastný postoj na kauzu Gorila a odpovedať na všetky otázky, ktoré by boli položené. Médiá namiesto toho, aby vyzvali Matoviča, aby odišiel z tlačovej konferencie, na ktorej nemal čo robiť, tak ho mlčky podporovali. Im sa divadlo a komédia páčia viac, než pravda," vyhlásil vo videu Fico.

Zopakoval, že Smer-SD nemá nič spoločné s kauzou Gorila a že v tom čase bol v hlbokej opozícii. "Nikto nebude prekrývať zlodejstvá Dzurindovej vlády tým, či som niekde pil alebo nepil kolu. Keď si zoberiem škody, ktoré napáchala Dzurindova vláda na štátnom majetku, to my by sme museli utekať stokrát proti ním, aby sme ich aspoň trošku dobehli,“ deklaroval Fico.

Matovič vo svojom videu na sociálnej sieti vysvetlil dôvody svojho konania na tlačovej konferencii Smeru-SD tak, že chcel ukázať v mene všetkých statočných ľudí na Slovensku, že "sa mafie nebojíme a budeme jej čeliť". "Urobil som to preto, aby som zadosťučinil pravde," podotkol. Líder OĽaNO odmieta kritiku, že zabránil Ficovi, aby odpovedal na otázky. "Tak či tak by nepovedal pravdu," myslí si Matovič. Na Slovensku je podľa jeho slov "skorumpovaná mafia", ktorá systematický rozkladá celý štát, sprivatizovala si políciu, prokuratúru, súdy, ministerstvo spravodlivosti i politikov. "Dnes máme kľúčový dôkaz, že najmocnejším človekom bol ten, kto nelegálne financoval svoju politickú stranu," vyhlásil Matovič vo videu.

Viaceré redakcie slovenských médií dostali mailom link na zvukovú nahrávku, na ktorej má byť údajne zachytená kauza Gorila. Skupina Penta, ktorej spolumajiteľ Jaroslav Haščák má byť jedným z aktérov na nahrávke, už avizovala, že podá v tejto súvislosti trestné oznámenie. Rovnako spochybňuje autenticitu nahrávky.

Nahrávka mala vzniknúť v byte na Vazovovej ulici v Bratislave. Spis Gorila zverejnil anonym v decembri 2011, má zachytávať rozhovor medzi spolumajiteľom Penty Jaroslavom Haščákom a politikmi o províziách v štátnych obchodoch v rokoch 2005 a 2006. Na nahrávke má byť aj Robert Fico v konšpiračnom byte.

Nahrávku Gorily našla polícia v decembri 2018 v dome podnikateľa Mariana K. Jej autenticitu potvrdil pre viaceré médiá odchádzajúci šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Lukáš Kyselica.