Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 21. marec 2023Meniny má Blahoslav
< sekcia Slovensko

R.Káčer: Zápisnicu slovensko-maďarskej komisie pre menšiny nepodpísali

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer. Foto: TASR - Martin Baumann

Strany sa nedohodli na otázke Benešových dekrétov.

Bratislava 2. decembra (TASR) - Zápisnicu o rokovaní zmiešanej slovensko-maďarskej komisie pre záležitosti menšín nepodpísali. Strany sa nedohodli na otázke Benešových dekrétov. Na piatkovom brífingu o tom informoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer.

"Zmiešaná komisia sa zasekla na téme Benešových dekrétov. Maďarská strana naliehala, aby jedna stať bola venovaná Benešovým dekrétom a konkrétnym úlohám pre Slovensko," uviedol Káčer s tým, že pre nich je téma uzavretá. Podľa neho nesúvisí s postavením menším a nemala byť predmetom rokovania komisie. "Maďarská strana trvala na tom a odmietla podpísať zápisnicu," doplnil.

Priblížil, že napriek tomu sa zhodli vo viac ako 50 opatreniach a odporúčaniach. Podotkol, že by nedohoda na jednom bode nemala blokovať dohodu a aplikáciu všetkých opatrení. Zároveň oslovil viacerých členov vlády a ďalšie inštitúcie s výsledkami rokovania komisie. "Poprosil som ich, aby sme implementovali to, čo implementovať vieme," doplnil. Opatrenia podľa neho zlepšia postavenie Maďarov na Slovensku a Slovákov v Maďarsku.

Ide napríklad o zvýšenie vysielacieho času programu menšinových jazykov vo verejnoprávnej televízii a rozhlase, úpravy vyhlášky ministerstva dopravy a výstavby, vďaka ktorej sa budú môcť vyrobiť a inštalovať dvojjazyčné informačné dopravné značky s názvami vyznačených cieľov či uzatvorenie dohody medzi oboma vládami o vojnových hroboch a vojnových pamätných miestach. Rokovania budú podľa neho ešte pokračovať v ďalších troch otázkach.

"Považujem za dôležité, aby sme v téme zlepšovania podmienok života Maďarov na Slovensku a Slovákov v Maďarsku postúpili a aby sme sa nestali rukojemníkom neschopnosti dohodnúť sa v jednom partikulárnom bode," spresnil Káčer. Zároveň chce požiadať na pondelkovom (5. 12.) rokovaní s maďarským ministrom vonkajších ekonomických vzťahov a zahraničných vecí Péterom Szijjártóm, aby rovnako postupovala aj maďarská strana.