Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 13. júl 2024
< sekcia Slovensko

R.Fico sa bude uchádzať o post ústavného sudcu

Na snímke poslanec NR SR Robert Fico (SMER-SD). Foto: TASR Martin Baumann

Poslanci parlamentu by mali voliť kandidátov na sudcov ÚS na schôdzi, ktorá sa začne 29. januára.

Bratislava 7. januára (Teraz.sk/TASR) - Kandidátom na sudcu Ústavného súdu (ÚS) SR je aj predseda strany Smer-SD Robert Fico. Potvrdil to podpredseda Národnej rady (NR) SR Martin Glváč (Smer-SD), ktorý návrh osobne podal v podateľni parlamentu.

Podľa Glváča Fica kvalifikuje na post ústavného sudcu jeho doterajšia prax a vie si ho predstaviť aj na poste predsedu Ústavného súdu SR. "Neviem si predstaviť, že by ho niekto prekonal," vyhlásil Glváč, podľa ktorého by bol Fico vhodný nielen ako ústavný sudca, ale aj ako predseda Ústavného súdu.

Šéfka klubu OĽaNO Veronika Remišová nomináciu kritizuje. "Snaha Roberta Fica uchádzať sa o miesto sudcu na Ústavnom súde je dôkazom, že stratil akékoľvek zábrany a súdnosť. Ústavný súd je jednou z najdôležitejších inštitúcii v štáte a bolo by nešťastím pre Slovensko, aby sa Ústavný súd stal predĺženou rukou politických strán," reagovala Remišová. Dodala, že Slovensko nie je odkázané na kandidátov typu Fico. "Medzi kandidátmi sú ľudia, ktorí spĺňajú predpoklady na ústavných sudcov," doplnila.

Fico je podľa opozičnej SaS absolútne nevhodným kandidátom na ústavného sudcu, tento krok považujú liberáli za blížiaci sa koniec Smeru-SD. "Kandidatúra Roberta Fica za sudcu Ústavného súdu znamená, že koniec strany Smer-SD je už blízko, pretože jej hlavní protagonisti opúšťajú túto potápajúcu sa loď," uviedli v stanovisku.

Organizácia Via Iuris tvrdí, že existujú jednoznačné pochybnosti o Ficovej nestrannosti a nezávislosti. "Úlohou ústavného súdu je kontrolovať vládnu moc, napríklad môže zrušiť zákony a rozhodnutia iných súdov, rozhoduje o platnosti volieb či o obžalobe prezidenta. Ako ústavný sudca by Robert Fico mohol napríklad posudzovať ústavnosť zákonov, ktoré on sám presadil. Aj preto funkciu ústavného sudcu nemôže zastávať osoba, ktorá je dlhodobo premiérom alebo predsedom vládnucej politickej strany," napísala organizácia.

Deviatim z trinástich sudcov Ústavného súdu SR uplynie 16. februára tohto roka funkčné obdobie. Predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) preto vyhlásil voľby kandidátov na túto funkciu. Okrem samotného predsedu ústavného súdu sa obmení takmer celé jeho trinásťčlenné zloženie.

Posledný termín na podanie návrhov je pondelok 7. januára. S vypočutím všetkých navrhnutých kandidátov ústavnoprávny výbor začne 23. januára. Samotná voľba 18 kandidátov na sudcov sa uskutoční na schôdzi NR SR so začiatkom 29. januára. Následne budúcich sudcov ústavného sudu vymenuje do funkcie spomedzi navrhnutých kandidátov prezident SR. Deviatim vymenovaným ústavným sudcom začne plynúť dvanásťročné funkčné obdobie dňom zloženia sľubu ústavného sudcu.