Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 20. február 2024Meniny má Lívia
< sekcia Slovensko

Rok slovenského divadla 2020 bude rezonovať v RTVS aj vo februári

Ilustračná snímka. Foto: TASR – František Iván

Po štvordielnej sérii diskusií SK Dejiny sa bude o storočnici Slovenského národného divadla najbližšie hovoriť už v utorok o 22.25 h na Dvojke v relácii Večera s Havranom.

Bratislava 4. februára (TASR) - Rok slovenského divadla 2020 bude rezonovať vo vysielaní RTVS aj vo februári. Dvojka divákom prinesie ďalšie diskusie aj premiérovú dokumentárnu tvorbu. TASR o tom informovala PR manažérka televízie Silvia Turnerová.

Po štvordielnej sérii diskusií SK Dejiny sa bude o storočnici Slovenského národného divadla najbližšie hovoriť už v utorok o 22.25 h na Dvojke v relácii Večera s Havranom. Ako začínala slovenská prvá scéna, ako žila s rozmanitými politickými zmenami, čo znamená kontinuita kultúrnej inštitúcie a ako vnímame poslanie SND v spoločnosti. Odpovede na tieto otázky budú hľadať hostia moderátora Michala Havrana - herec i režisér Martin Huba, teatrologička Ľubica Krénová a režisér Roman Polák.

V nedeľu (23. 2.), presne týždeň pred 100. výročím SND, uvedie Dvojka o 20.40 h nový dokumentárny film Život za divadlo, ktorý je poctou obetiam politického násilia na divadelnom umení a ukazuje na prepojenie divadla a politickej moci na Slovensku. "O 21.35 h bude pokračovať voľná dokumentárna séria RTVS Zrod divadla, v ktorom dokumentarista Jaro Vojtek ukáže, ako sa rodila inscenácia Komúna v Divadle Astorka Korzo '90," dodala a z premiérovej tvorby upozornila na portrét sopranistky Ľubice Rybárskej v dokumentárnom cykle GEN.sk pohľadom režisérky Sone Ferancovej. Ten sa bude vysielať v premiére v sobotu 22. februára o 21.45 h na Dvojke.

Opere je venovaná aj trojdielna archívna dokumentárna séria Slovenské národné divadlo, ktorú Dvojka ponúkne od 12. februára každú stredu neskoro večer. Týždeň predtým (5.2.) to bude dokumentárny film o predčasne zosnulom slovenskom scénografovi Alešovi Votavovi – Aleš Votava Múry sú vysoké a hrubé. Z nedávnej tvorby verejnoprávna televízia uvedie aj vybrané časti dokumentárnej série Radosť zo života, ktorou si v pondelky o 21.30 h Dvojka pripomenie výrazné herecké osobnosti Ctibora Filčíka (10.2.), Jozefa Kronera (17.2.) či Michala Dočolomanského (24.2.). "Ďalšie predstavia Návraty k hereckým legendám od 18. februára každý pracovný deň o 17.25 h," uzavrela Turnerová.