< sekcia Slovensko

Rokovanie NR prerušili, poslanci chcú, aby z väzby doviedli exšéfa SIS

Na archívnej snímke budova Národnej rady (NR) SR. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Plénum odsúhlasilo procedurálny návrh, aby bol na rokovaní prítomný aj exšéf SIS Vladimír P., ktorý je aktuálne vo väzbe.

Bratislava 26. mája (TASR) - Poslanci Národnej rady (NR) SR prerušili neverejné mimoriadne rokovanie súvisiace so stretnutím najvyšších predstaviteľov štátu v budove Slovenskej informačnej služby (SIS). Plénum odsúhlasilo procedurálny návrh, aby bol na rokovaní prítomný aj exšéf SIS Vladimír P., ktorý je aktuálne vo väzbe. Počas prerušenia schôdze o tom informoval poslanec Ondrej Dostál (SaS) s tým, že o ďalšom postupe rokuje grémium.

"NRSR schválila, že má záujem, aby sa na jej rokovaní zúčastnil bývalý riaditeľ SIS Vladimír P. Pôvodne to navrhol pán poslanec Taraba, potom to zopakoval poslanec Fico. NRSR bude čakať, či privezieme bývalého riaditeľa SIS z väzby. Momentálne prebieha grémium, možno sa na tom niečo zmení. Ale väčšina z hlasujúcich poslancov NRSR hlasovala za tento procedurálny návrh," uviedol Dostál. Dodal, že na schôdzi sa nestihli poriadne dostať ani k diskusii a čakalo sa aj na súčasného šéfa tajných Michala Aláča.

Dostál si podľa vlastných slov nespomína, že by sa v minulosti stalo niečo podobné a na rokovaní parlamentu niekto žiadal účasť človeka, ktorý je vo väzbe. Nevie tiež, akým spôsobom by účasť exšéfa SIS mala súvisieť s mimoriadnou schôdzou, keďže ten sa nezúčastnil stretnutia, o ktorom majú poslanci rokovať.

Na stretnutí na pôde SIS v pondelok 17. mája sa malo zúčastniť približne desať ľudí vrátane najvyšších ústavných činiteľov. Témou malo byť podozrenie, že vyšetrovanie niektorých veľkých korupčných káuz môže byť zmanipulované. Médiá informovali, že v tejto súvislosti sa mal spomínať aj prípad exšéfa SIS Vladimíra P.

Premiér už odmietol, že by sa stretnutie týkalo bývalého šéfa SIS alebo iných vyšetrovaných živých prípadov. Stretnutie sa podľa jeho slov uskutočnilo z jeho iniciatívy, aby sa predstavitelia štátu oboznámili s podrobnosťami o určitých spravodajských informáciách.

Podľa B. Kollára je nemožné, aby na rokovanie doviedli z väzby exšéfa SISPredseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) si myslí, že je nemožné, aby na utajované rokovanie parlamentu doviedli z väzby bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra P. Uviedol to počas prerušenia mimoriadneho rokovania parlamentu iniciovaného opozíciou, ktoré sa týka "tajného stretnutia" najvyšších predstaviteľov štátu v budove SIS.

"Ja si viem predstaviť všetko, aj toto si viem predstaviť, ale myslím si, že je to nemožné," povedal Kollár. Hoci Vladimír P. na predmetnom tajnom rokovaní v SIS nebol, mal by podľa Kollára k tomu čo povedať. Naznačil, že vynesenie informácií z rokovania a o priebehu schôdze by mohlo byť porušenie zákona.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) sa k prerušeniu mimoriadnej schôdze nechcela vyjadriť. Špekulácie o možnostiach dovezenia niekoho z väzby na rokovanie treba podľa nej dať teraz bokom.

Kollár v súvislosti s hlasovaním o návrhu na privezenie exšéfa SIS poznamenal, že plénum si môže odsúhlasiť čokoľvek. Na margo mimoriadnej schôdze dodal, že bude pokračovať až do prerokovania jej jediného bodu a skončí sa po vystúpení všetkých, ktorí sa chceli do diskusie zapojiť.

Po tejto schôdzi by mala pokračovať riadna májová schôdza. Na jej programe je ešte voľba podpredsedu parlamentu a predsedu sociálneho výboru, ale aj rokovanie o novelizácii rozpočtu.

Fico nevidí dôvod pokračovať v schôdzi, ak nebude v pléne prítomný exšéf SISLíder Smeru-SD Robert Fico nevidí dôvod pokračovať v rokovaní mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR, ak nebude v pléne prítomný exšéf Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimír P. Poslanci schválili Ficov procedurálny návrh, aby bol v pléne prítomný. Následne sa schôdza prerušila a rokovalo poslanecké grémium. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) musí podľa Fica trvať na tom, že parlament má suverénne postavenie. Schôdza je v utajovanom režime, inicioval ju Smer-SD, chcel na nej prebrať stretnutie najvyšších predstaviteľov štátu v budove SIS.
"Nepripúšťame odpoveď, že ho sem nedovezú," uviedol Fico na tlačovej konferencii s tým, že parlament môže súhlasiť s účasťou kohokoľvek v pléne NRSR. Chápe, že exšéfa SIS v pléne koalícia nechce, "lebo by mohol niečo povedať". Fico chce, aby bola prerušená schôdza, kým nepríde exšéf SIS. Nevidí žiadnu možnosť alternatívy či kompromisu. Fico kritizoval, že Vladimíra P. nezbavili mlčanlivosti. Pozerá na neho ako na nevinného človeka, keďže sa na neho vzťahuje prezumpcia neviny.

Fico povedal, že o stretnutí špičiek štátu v SIS by možno nemali pochybnosti, keby bol na tajnom stretnutí prítomný aj šéf výboru na kontrolu činnosti SIS, ktorým je Marián Saloň (Smer-SD). Bolo to podľa neho provládne stretnutie.

Heger už reagoval, že o návrhu priviesť do pléna NRSR exšéfa SIS a o konkrétnom postupe sa majú rozprávať na koaličnej rade. Neodpovedal na otázku, či by súhlasil s tým, aby Vladimír P. prišiel do pléna. Označil to za hypotetickú otázku. Šéf parlamentu si myslí, že je nemožné, aby na utajované rokovanie parlamentu doviedli z väzby Vladimíra P.

Fico tiež na tlačovej konferencii hovoril o údajných stretnutiach, na ktorých mali prokurátori pripravovať systém "udavačov a svedkov, aby všetko fungovalo". Zároveň vyhlásil, že okrem bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta M. mal prestúpiť do SIS aj bývalý vysokopostavený policajný funkcionár Bernard S.


Na rokovaní nezaznelo nič tajné, vyvstalo viac otázok, tvrdí PellegriniNezaradení poslanci Národnej rady (NR) SR okolo Petra Pellegriniho skonštatovali, že na utajovanom rokovaní parlamentu doteraz nezazneli žiadne utajované informácie a premiér Eduard Heger (OĽANO) nezodpovedal potrebné otázky. Pellegrini na stredajšej tlačovej konferencii vyhlásil, že predseda vlády v pléne nepovedal poslancom nič iné, ako povedal verejnosti, a z jeho vystúpenia vyvstali ďalšie otázky a pochybnosti. Vyzval preto Hegera, aby vysvetlil šíriace sa podozrenia."Po vystúpení premiéra pretrvávajú podozrenia, že všetko, o čom sa začína šepkať, je skutočnosť. Dokonca si myslím, že to je ešte horšie," povedal Pellegrini. Predseda vlády podľa neho rozprával v pléne aj na tlačovej konferencii "dokopy o ničom, urobil kázeň" a hovoril len o Pellegrinim a Ficovi. Jeho vystúpenie označil za slaboduché. Pellegrini sa pýta na viaceré nevysvetlené veci. Naznačil aj pochybnosti v súvislosti s podávaním správ od osôb z prostredia orgánov činných v trestnom konaní súčasnému predsedovi vlády aj jeho predchodcovi Igorovi Matovičovi (OĽANO), ako aj možné stretnutia.

Pellegrini poznamenal, že sa šíria rôzne informácie, preto by bolo dobré vysvetliť stretnutie najvyšších predstaviteľov štátu v budove Slovenskej informačnej služby (SIS). Namieta, že premiér Heger doteraz nikoho neubezpečil, že sa situácia s možným ovplyvňovaním a manipulovaním vyšetrovaní rieši.

Exriaditeľ SIS Vladimír P., ktorý je aktuálne vo väzbe, by podľa neho mohol prispieť k objasneniu vecí. Najmä preto, že ako bývalý šéf tajných odovzdával informácie kompetentným orgánom a mohli súvisieť aj so spomínanými podozreniami o manipulácii svedkov. Erik Tomáš (nezaradený) pripomenul, že práve Vladimír P. podal nedávno trestné oznámenie súvisiace s ovplyvňovaním svedkov v rôznych kauzách.

Pellegrini nepovedal, či je technicky možné priviezť niekoho z väzby do parlamentu. Poznamenal, že NRSR má právo na takéto rozhodnutie a ak to narazí na právny problém, nebudú o tom diskutovať poslanci, ale zodpovedné orgány a zákony. Kým prokurátor a kompetentní nerozhodnú o žiadosti parlamentu, schôdzu podľa jeho slov prerušili.

V súvislosti s utajovaným režimom rokovania parlamentu Pellegrini poznamenal, že ešte pred schôdzou ich Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) ubezpečil, že poslanci parlamentu sa môžu oboznamovať s informáciami až do úrovne prísne tajné. Majú teda podľa neho možnosť oboznámiť sa s rovnakými informáciami ako premiér.