< sekcia Slovensko

Rómovia z Krásnohorského Podhradia podajú na Kotlebu trestné oznámenie

Foto: TASR/Michal Svítok

Získanie časti pozemkov, na ktorých stojí rómska osada, do vlastníctva Mariana Kotlebu, označujú za účelové.

Krásnohorské Podhradie 26. apríla (TASR) –Aktivity lídra Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽS NS) Mariána Kotlebu, ktoré smerujú k získaniu časti pozemkov, na ktorých stojí rómska osada v obci Krásnohorské Podhradie do vlastníctva, označujú miestni Rómovia za účelové a majú podľa nich slúžiť len politickým cieľom Kotelbu.

„Všetky jeho kroky vykazujú znaky šírenia rasovej neznášanlivosti, preto naňho podávame trestné oznámenie,“ uviedol pre TASR vajda z miestnej osady Ľudovít Gunár. Dodal, že nechápe, ako mohol pôvodný majiteľ pozemkov Štefan Szanislo tieto pozemky jednoducho darovať.

„Ak sa ich chcel zbaviť, prečo ich nedaroval nám, alebo nepreviedol na obec?“ doplnil Gunár. Zdôraznil, že Rómovia chceli už v minulosti tieto pozemky odkúpiť, ale vždy to stroskotalo na rozhodnutí miestneho zastupiteľstva, alebo na tom, že sa nedohodli s majiteľmi.

„Pritom by bolo jednoduché, keby tie pozemky od majiteľov odkúpil štát, alebo obec a my by sme im to potom splácali,“ prehlásil vajda. Zároveň sa len pousmial nad tým, že si Marián Kotleba nechal urobiť znalecký posudok, podľa ktorého meter štvorcový pozemkov má hodnotu 20 eur. „Veď podľa dokumentov sú tu trávnaté plochy, sú asi trochu drahé,“ doplnil Gunár.


Rómovia sa boja

Miestni Rómovia sú zo vzniknutej situácia nervózni a neskrývajú obavy.

„Teraz tu majú prísť buldozéry a zrovnať osadu so zemou? Veď my sme si príbytky budovali vlastnými rukami a tiež majú svoju hodnotu,“ hovorili.

Galéria: Rómska osada v Krásnohorskom Podhradí

A. Hlina požiada ministra vnútra, aby riešil situáciu


Podpredseda parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Alojz Hlina (OĽaNO) požiada ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD), aby vypracoval operačný plán na riešenie situácie v Krásnohorskom Podhradí.
Hlina túto situáciu vníma ako bezpečnostné riziko. "Predpokladám, že zo strany nového nadobúdateľa pozemkov v tej lokalite budú dosť ofenzívne kroky na uplatňovanie svojich vlastníckych práv a možno predpokladať, že sa budú stretávať s nie pozitívnym prístupom existujúcich užívateľov toho pozemku," vyhlásil na dnešnom brífingu poslanec. Zároveň vyzval Kotlebu, aby pri uplatňovaní svojich vlastníckych práv nevydieral a nezneužíval ťažkú sociálnu situáciu ľudí, ktorí na pozemku momentálne bývajú.
Podpredseda výboru sa domnieva, že situácia je logickým dôsledkom dlhodobého neriešenia problému porušovania vlastníckych práv. Problém podľa neho neriešili ani splnomocnenci pre rómsku problematiku, ani podpredsedovia vlády pre ľudské práva a menšiny. "Možno táto skutočnosť zobudí týchto ľudí, ktorí to riešili-neriešili, aby mali snahu vyriešiť to s novým vlastníkom nehnuteľnosti," podčiarkol Hlina.
Šéf rezortu vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) dnes na Hlinovo vyhlásenie reagoval s tým, že sa na neho ako podpredseda parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť môže kedykoľvek obrátiť.
Je možné, že Kotleba si príde pozrieť v piatok 27. apríla svoj pozemok v Krásnohorskom Podhradí pod hradom Krásna Hôrka, ktorý dostal do daru.

TASR to dnes uviedol člen predsedníctva ĽS NS a Kotlebov realitný poradca Miroslav Belička.

Kotleba môže pozemok užívať od dnešného dňa od 15.00 h, pravdepodobne teda bol podaný takzvaný zrýchlený vklad na kataster nehnuteľností.

Pozemok je vedený ako trvalý trávnatý porast. Majiteľ sa podľa Beličku bude snažiť zosynchronizovať faktický stav so stavom právnym, ktorým je trávnatý porast.

Pozemok má približne 840 metrov štvorcových a stojí na nich asi 70 domov s približne 300 obyvateľmi.

Podľa právnikov likvidácia nelegálnych stavieb na pozemku je podmienená rozhodnutím súdu.

„Ak sem Kotleba príde a bude provokovať, neručíme za to, v akom stave odíde,“ vyhlásili Rómovia z Krásnohorského Podhradia, ktorých Kotleba po zničujúcom požiari hradu Krásna Hôrka 10. marca označil za zodpovedných za poškodenie národnej kultúrnej pamiatky.

Tu bude player


„Za touto nešťastnou náhodou boli dvaja maloletí Rómovia, ale zároveň je pravda, že tieto deti pochádzajú zo slušných rómskych rodín, ktorých teraz majoritná spoločnosť nazýva integrovaní Rómovia, čo znamená, že chodia pravidelne do školy, ich rodičia riadne pracujú, rodiny majú vlastné bývanie, jednoducho žijú ako každý občan v našej spoločnosti," vyhlásil v tejto súvislosti rómsky poslanec zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja (KSK) Gejza Milko. Dodal, že súčasní podhradní páni – starostovia pravdepodobne pozabudli, že sa treba starať o okolie celej obce a tým aj hradu, nielen o okolie svojho domu a ulice.

„Chcem tým poukázať, že v iných obciach to starostovia vedia, len pod historickou pamiatkou Krásna Hôrka dodnes žiaden starosta neriešil bývanie v rómskej osade,“ doplnil a jedným dychom dodal, že nie je dobré, že toto nešťastie opäť rozvírilo negatívne nálady medzi majoritnou spoločnosťou a rómskym etnikom.

Zástupca starostu obce Krásnohorské Podhradie Štefan Kun v reakcii pre TASR povedal, že Milko by nemal riešiť problémy, ktorým nerozumie.

Čierne stavby

„V rómskej osade je asi 200 čiernych stavieb, pričom nejde o žiadne chatrče, ale o murované stavby. Žije tam 800 ľudí. Rómovia už v našej obci nie sú menšinou a my ich berieme rovnako ako Nerómov,“ povedal Kun. Dodal, že len napríklad vlani im obec zabezpečila prípojku vody v celkovom náklade asi 25.000 eur a v najbližšom období sa pripravuje výstavba cesty k osade v náklade 670.000 eur. „Ponúkali sme im odpredaj pozemkov, na ktorých majú postavené svoje domy za 0,70 eur za meter štvorcový, ale na túto ponuku Rómovia neragovali,“ dodal Kun.

Predseda KSK Zdenko Trebuľa vyhlásil, že mu je ľúto, že sa celý problém niektorí ľudia snažia zneužiť na šírenie rasistických názorov. „Toto nebol problém farby pleti, ale nerozvážnosti detí. Bohužiaľ k tomu prispeli aj rôzne televízie v snahe nájsť senzáciu. Treba však riešiť problém, nie vyvolávať agresivitu,“ povedal Trebuľa.

\r\n
\r\n„Za touto nešťastnou náhodou boli dvaja maloletí Rómovia, ale zároveň je pravda, že tieto deti pochádzajú zo slušných rómskych rodín, ktorých teraz majoritná spoločnosť nazýva integrovaní Rómovia, čo znamená, že chodia pravidelne do školy, ich rodičia riadne pracujú, rodiny majú vlastné bývanie, jednoducho žijú ako každý občan v našej spoločnosti,\" vyhlásil v tejto súvislosti rómsky poslanec zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja (KSK) Gejza Milko. Dodal, že súčasní podhradní páni – starostovia pravdepodobne pozabudli, že sa treba starať o okolie celej obce a tým aj hradu, nielen o okolie svojho domu a ulice.
\r\n
\r\n „Chcem tým poukázať, že v iných obciach to starostovia vedia, len pod historickou pamiatkou Krásna Hôrka dodnes žiaden starosta neriešil bývanie v rómskej osade,“ doplnil a jedným dychom dodal, že nie je dobré, že toto nešťastie opäť rozvírilo negatívne nálady medzi majoritnou spoločnosťou a rómskym etnikom.
\r\n
\r\nZástupca starostu obce Krásnohorské Podhradie Štefan Kun v reakcii pre TASR povedal, že Milko by nemal riešiť problémy, ktorým nerozumie.
\r\n
\r\nČierne stavby
\r\n
\r\n „V rómskej osade je asi 200 čiernych stavieb, pričom nejde o žiadne chatrče, ale o murované stavby. Žije tam 800 ľudí. Rómovia už v našej obci nie sú menšinou a my ich berieme rovnako ako Nerómov,“ povedal Kun. Dodal, že len napríklad vlani im obec zabezpečila prípojku vody v celkovom náklade asi 25.000 eur a v najbližšom období sa pripravuje výstavba cesty k osade v náklade 670.000 eur. „Ponúkali sme im odpredaj pozemkov, na ktorých majú postavené svoje domy za 0,70 eur za meter štvorcový, ale na túto ponuku Rómovia neragovali,“ dodal Kun.
\r\n
\r\nPredseda KSK Zdenko Trebuľa vyhlásil, že mu je ľúto, že sa celý problém niektorí ľudia snažia zneužiť na šírenie rasistických názorov. „Toto nebol problém farby pleti, ale nerozvážnosti detí. Bohužiaľ k tomu prispeli aj rôzne televízie v snahe nájsť senzáciu. Treba však riešiť problém, nie vyvolávať agresivitu,“ povedal Trebuľa.
\n","publisher":{"@type":"Organization","name":"TASR","logo":{"@type":"ImageObject","url":"http://www.tasr.sk/templates/tasr/assets/images/footerlogo_tasr.png","width":82,"height":15}},"description":"Získanie časti pozemkov, na ktorých stojí rómska osada, do vlastníctva Mariana Kotlebu, označujú za účelové."}