< sekcia Slovensko

VIDEO: Rómovia z východu porazili americkú ambasádu vo futbale

Pri priležitosti Medzinárodného dňa Rómov 8. apríla 2015 zorganizovalo Veľvyslanectvo USA futbalový zápas medzi tímom mládeže z Čičavy a pracovníkmi veľvyslanectva na Železnej studničke v Bratislave. Zápas otvoril chargé d'affaires Norman Thatcher Scharpf (vpravo). Foto: TASR/Pavel Neubauer

O zápasy v Bratislave bol medzi Rómami veľký záujem. "Chceli sme prísť, lebo bude to veľký zážitok. V Bratislave niektorí ešte neboli, ani nevideli mesto," hovorí rómsky futbalista Peter David.

Bratislava 8. apríla (TASR/Teraz.sk) – Do hlavného mesta pricestovali rómski chlapci z Čičavy (okr. Vranov na Topľou), aby si zahrali futbal proti pracovníkom veľvyslanectva USA na Slovensku. Podujatie zorganizovala americká ambasáda pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov, ktorý pripadá práve na dnešný deň.Viacerí z dorastencov, ktorí hrajú na východe Slovenska okresnú ligu, videli Bratislavu po prvý raz v živote. „Včera sme si pozreli mesto a dnes si to dáme na športovom poli,“ vysvetľuje Pavel Kováč, tréner chlapcov z Čičavy a zároveň riaditeľ tamojšej základnej školy. V tíme má Rómov aj Nerómov, problémy s tým podľa neho žiadne nie sú. „Chlapci si veľmi pomôžu a na futbalovom poli vidno, že sú ako tím, navzájom si pomáhajú. Vychádzajú spolu veľmi dobre. Mali sme aj takú situáciu na jednom zápase, keď nám súper, ktorý bol Róm, kopol hráča Neróma a náš Róm za ním prišiel, že toto môjmu kamarátovi nerob, tak sa ho zastal. Také veľmi pekné gesto, tak by to malo byť aj v živote,“ spomína tréner.

O futbalový zápas v Bratislave bol vraj medzi Rómami veľký záujem. „Chceli sme prísť, lebo bude to veľký zážitok. V Bratislave niektorí ešte neboli, ani nevideli mesto,“ hovorí rómsky futbalista Peter David. Problém medzi bielymi a Rómami vidí v tom, že sa jeden od druhého odťahujú. „A pritom sme všetci rovnakí, všetci sme Slováci,“ tvrdí.

Ako sa ukázalo, odhodlanie a dobrá vôľa zamestnancov ambasády nestačila na futbalovo vyspelejších rómskych dorastencov, obidva spoločné zápasy turnaja s mužstvom Čičavy prehrali.

Podujatie zorganizovalo veľvyslanectvo USA. Podľa Normana Thatchera Scharpfa, Chargé d'affaires USA, Slovensko v poslednom období urobilo povzbudivý krok tým, že prijalo svoju prvú stratégiu ľudských práv a zabezpečilo milióny eur z európskych fondov na pomoc marginalizovaným Rómom. Nevyhol sa však ani kritike. „Naďalej vyjadrujeme obavy ohľadom pokračujúcej segregácie rómskych detí v školách a diskriminácie v prístupe k službám vrátane zdravotníctva,“ skonštatoval.