Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 3. marec 2024Meniny má Bohumil, Bohumila
< sekcia Slovensko

Šóth: Rozhodnutie k predpisovaniu liekov nič nerieši, chceme nápravu

Na archívnej snímke z 24. novembra 2020 v popredí prezident Asociácie súkromných lekárov SR Marián Šóth počas tlačovej konferencie. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Za ústrednú postavu v systéme považuje M. Šóth všeobecného lekára. Zmena v predpisovaní liekov preto podľa neho narúša celú koncepciu ambulantnej zdravotnej starostlivosti.

Bratislava 17. februára (TASR) - Rozhodnutie ministerstva zdravotníctva podľa Asociácie súkromných lekárov (ASL) SR nerieši situáciu, ktorá nastala po zmenách v predpisovaní liekov. Jej prezident Marián Šóth v reakcii pre TASR vyzval ministerstvo aj poslancov na urýchlenú nápravu.

"Z pohľadu ASL SR, organizácie, ktorá zastupuje aj všeobecných lekárov, pediatrov, gynekológov, ako aj špecialistov a agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti, tvrdím, že zlý je pozmeňovací návrh a aj toto rozhodnutie. Odvoláva sa totiž na mimoriadny stav, ktorý čoskoro pominie, a my sa ocitneme v realite," povedal Šóth. Pripomenul, že rozhodnutie vydalo ministerstvo ako orgán krízového riadenia z dôvodu vyhlásenia mimoriadnej situácie. "Ak pominie, naplno sa ukáže dosah tejto zmeny," doplnil.

Chápe frustráciu a preťaženie všeobecných lekárov. "Poznám to na vlastnej koži, čo je spôsobené nedostatkom financií a obslužného personálu, ktorý nutne potrebujeme, aby sme dokázali uspokojiť zvýšený nápor pacientov aj na elektronické predpisovanie, nemôžeme však súčasne tento problém hodiť na iné ambulantné zložky," skonštatoval.

Za ústrednú postavu v systéme považuje všeobecného lekára, ktorého považuje za nenahraditeľného. Zmena v predpisovaní liekov preto podľa neho narúša celú koncepciu ambulantnej zdravotnej starostlivosti. "Chceme pozitívnu zmenu, táto však vôbec nerieši situáciu. Preto vyzývam Ministerstvo zdravotníctva SR, ako aj poslancov Národnej rady SR, aby došlo k urýchlenej úprave," zhrnul.

Ministerstvo zdravotníctva SR vydalo rozhodnutie, ktoré reaguje na problémy v súvislosti so zmenou predpisovania liekov. Dočasne upravuje delegovanie predpisovania medzi špecialistami a všeobecnými lekármi, ako aj preskripciu pri prepustení pacienta z nemocnice. Nové pravidlá priniesol poslanecký pozmeňujúci návrh k novele zákona o liekoch, účinnej od januára.