< sekcia Slovensko

Rozhodnutie ukrajinských orgánov v kauze vraždy J. Duckého sa prekladá

Na archívnej snímke príslušníci polície strážia vchod do domu na Bajzovej ulici v Bratislave, kde 11.januára 1999 približne o 13.hodine v priestoroch vstupnej chodby bol zastrelený bývalý minister hospodárstva SR, riaditeľ Slovenského plynárenského priemyslu a funkcionár HZDS Ján Ducký. Foto: TASR/Ivan Majerský

Olega K. T. začiatkom leta 2007 slovenská prokuratúra opäť obžalovala z vraždy Duckého.

Bratislava 30. júna (TASR) - Rozhodnutie ukrajinských orgánov činných v trestnom konaní, ktoré trestnú vec v kauze vraždy exministra hospodárstva a vysokého predstaviteľa Slovenského plynárenského priemyslu Jána Duckého zastavili a vrátili naspäť na Slovensko, sa aktuálne na Okresnom súde Bratislava I (OS) prekladá.

"OS Bratislava I uznesením pribral do konania prekladateľa na realizáciu prekladu rozhodnutia a prípisu ukrajinských orgánov. Súd v tomto čase čaká na doručenie tohto prekladu. Až následne súd aj v zmysle obsahu tohto rozhodnutia ukrajinskej strany určí ďalší procesný postup v tejto trestnej veci," uviedol pre TASR hovorca Krajského súdu v Bratislave (KS) Pavol Adamčiak.

Z vraždy bol na Slovensku obžalovaný Ukrajinec Oleg K. T. Ukrajinská strana 5. februára tohto roku vrátila súdne spisy spolu s rozhodnutím vyšetrovateľa zo 17. decembra 2018, ktorý zastavil trestné konanie voči menovanému z dôvodov, že skutok sa stal na území SR, nebola preukázaná spoluúčasť Olega K. T. a chýbali prvky trestnej činnosti. Ukrajinská strana, konkrétne Generálna prokuratúra (GP) Ukrajiny, však predtým dlhšie slovenské orgány neinformovala o stave vyšetrovania vraždy exministra. Ministerstvo spravodlivosti SR viackrát orgány susednej krajiny urgovalo.       

Slovenská strana celý prípad pred rokmi postúpila a spisový materiál zaslala ukrajinským justičným orgánom, keďže sa obžalovaný nedostavoval na pojednávania nižšieho bratislavského súdu. Prípad sa na Ukrajinu postúpil na základe žiadosti Krajskej prokuratúry (KP) v Bratislave. GP Ukrajiny prevzala trestné konanie voči Olegovi K. T. koncom leta 2010. Príslušné justičné orgány však slovenskú stranu nemuseli konkrétne informovať, pretože išlo o vnútroštátne trestné konanie Ukrajiny. OS BA I začiatkom júla 2010 nechal úradne preložiť do ukrajinského jazyka potrebné listiny. Išlo o veľmi rozsiahly spisový materiál.

Olega K. T. začiatkom leta 2007 slovenská prokuratúra opäť obžalovala z vraždy Duckého. Zastreleného ho našli 11. januára 1999 vo vchode panelového domu na Bajzovej ulici č. 12 v Bratislave. Bol zastrelený štyrmi strelami z pištole kalibru 7,65 mm.      

 Oleg K. T. obvinenia viackrát poprel. Podľa vlastných slov sa usiloval celú vec vyriešiť a na Slovensku sa chcel stretnúť s dcérou. Zdôraznil, že proti nemu nie je dôveryhodný svedok.