Quantcast
< sekcia Slovensko

RTVS bude riešiť moderátorku za referendový spot Aliancie za rodinu

Natália Žembová Foto: www.youtube.com

Účinkovanie v spote Aliancie za rodinu môže mať pre moderátorku hlavného spravodajstva RTVS Natáliu Žembovú pracovnoprávne dôsledky. Uviedol to generálny riaditeľ RTVS Václav Mika.

Bratislava 23. januára (TASR) – Účinkovanie v spote Aliancie za rodinu môže mať pre moderátorku hlavného spravodajstva RTVS Natáliu Žembovú pracovnoprávne dôsledky. Uviedol to generálny riaditeľ RTVS Václav Mika.

"Budeme to riešiť po dohode s ňou, pracovnoprávne," oznámil Mika novinárom vo štvrtok (22.1.) na zasadnutí Rady RTVS. Moderátorka je v súčasnosti na rodičovskej dovolenke.

V spote, ktorý je venovaný nadchádzajúcemu referendu, hrá Žembová sociálnu pracovníčku, ktorá dieťaťu oznamuje, že za ním prišli adoptívni rodičia – homosexuálny pár. Reklamný spot od stredy (21.1.) vysiela katolícka TV Lux. Na obrazovkách RTVS, TV Markíza ani TV JOJ sa neobjaví.

Mika objasnil, že v tomto prípade nemusí RTVS bezprostredne konať. Žembová je na riadnej rodičovskej dovolenke ako ich zamestnanec, takže mediálne nie je činná. "Nemusíme teda zasiahnuť z hľadiska mediálneho výstupu," vysvetlil.

Vystupovanie v reklame zakazuje zamestnancom a spolupracovníkom RTVS zákon o vysielaní a retransmisii aj vnútorný predpis verejnoprávnej inštitúcie – Štatút programových pracovníkov RTVS. V rozhovore pre denník N Žembová povedala, že z jej pohľadu účinkovanie v referendovom spote nemožno považovať za reklamu.

"Nesmiem ju robiť na nejaký produkt alebo službu, a toto nebol produkt ani služba. Nie je to reklama ani politická reklama. Neporušila som zmluvné podmienky s RTVS ani nič podobné," uviedla s tým, že v spote účinkovala bez nároku na honorár.