Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 26. jún 2024Meniny má Adriána
< sekcia Slovensko

Rybníček: Zákon o EHMK pomôže zrýchliť implementáciu projektov

Na snímke primátor mesta Trenčín Richard Rybníček. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok schválili zákon o Európskom hlavnom meste kultúry (EHMK).

Bratislava/Trenčín 16. mája (TASR) – Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok schválili zákon o Európskom hlavnom meste kultúry (EHMK). Na sociálnej sieti o tom informoval primátor Trenčína Richard Rybníček.

"Je to moment, ktorý nám pomôže zjednodušiť, zrýchliť a stransparentniť implementáciu projektov. Boli to náročné, ale korektné niekoľkomesačné rokovania. Urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme Trenčín, Trenčiansky samosprávny kraj aj celé Slovensko dôstojne a so cťou reprezentovali. Tešíme sa na spoluprácu s Ministerstvom kultúry SR a s predstaviteľmi kultúrnej obce," uviedol Rybníček.

Zákon definuje, kto môže projekt vykonávať, upravuje právne vzťahy vykonávateľa s priamymi realizátormi projektu a systém financovania. Jeho cieľom je nastavenie financovania projektu transparentne, funkčne, zmysluplne a tak, aby sa projekt stihol zrealizovať do roku 2026.

Nový zákon podľa neho nie je určený iba pre Trenčín, ale aj pre ďalšie slovenské mestá, ktoré sa v budúcnosti stanú európskymi hlavnými mestami kultúry. V zákone sú uvedené kontrolné mechanizmy zo strany štátu, mesta i Trenčianskeho samosprávneho kraja.

"Projekt EHMK je dlhodobá zmena mesta a regiónu, ktorá sa bežne deje desaťročia, v prípade Trenčína ju robíme za štyri roky. Európske hlavné mestá kultúry zrýchľujú pokrok, to je ich zmyslom. Lenže, aby sa to stihlo, potrebujeme právny systém, ktorý to umožní," zdôraznila riaditeľka projektu EHMK Trenčín 2026 Lucia Dubačová.