< sekcia Slovensko

Rybníček:Druhé kolo testovania dopadlo úspešne, s ďalším by som počkal

Prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček, archívna snímka. Foto: TASR Radovan Stoklasa

V prípade možného ďalšieho plošného testovania bude pre mestá kľúčovou otázkou termín a spôsob, ako bude zabezpečené-

Bratislava 9. novembra (TASR) – Druhé kolo plošného testovania na ochorenie COVID-19 hodnotí prezident Únie miest Slovenska (ÚMS) a primátor Trenčína Richard Rybníček ako úspešné a výnimočné z hľadiska komunikácie medzi samosprávou a štátom. Z logistického hľadiská sú podľa neho mestá pripravené zvládnuť aj ďalšie kolo testovania, v ÚMS sú však za to, aby sa dva-tri týždne počkalo, ako sa prejavia čísla a ako sa k výsledku doterajších testovaní postavia epidemiológovia.

Pri dobrej komunikácii, včasných informáciách a skoordinovanej spolupráci so štátom dokážu mestá podľa únie zvládnuť krízovú situáciu s maximálnym nasadením úspešne a bezpečne. "Do budúca bude stačiť, ak ÚMS a Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) budú hneď od začiatku zapojení do takejto operácie," uviedol pre TASR Rybníček.

V prípade možného ďalšieho plošného testovania bude pre mestá kľúčovou otázkou termín a spôsob, ako bude zabezpečené, ako aj to, kedy budú mať mestá informácie o výsledkoch z druhého kola testovania. "ÚMS bude rešpektovať rozhodnutie odborníkov, bude však trvať na tom, aby boli vopred stanovené jasné a férové podmienky a postup. Mestá budú naďalej maximálne súčinné a urobia všetko, čo bude v ich možnostiach rovnako ako doteraz," deklaruje vo svojom stanovisku únia.

Zároveň víta, že štát zorganizuje odberné jednotky v každom jednom okresnom meste na Slovensku, kde sa budú môcť dať ľudia otestovať antigénovými testami na ochorenie COVID-19. "V tom vidíme zmysel a verím, že štát zabezpečí, aby to malo bezproblémový priebeh," poznamenal Rybníček.