< sekcia Slovensko

S. Zvolenský víta schválenie novely zákona o finančnej podpore cirkví

Na archívnej snímke Stanislav Zvolenský Foto: TASR/Pavel Neubauer

Nový spôsob financovania registrovaných cirkví má zohľadniť aj počet veriacich.

Bratislava 16. októbra (TASR) - Predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Stanislav Zvolenský privítal stredajšie schválenie novely zákona o finančnej podpore cirkví a náboženských spoločností z dielne Ministerstva kultúry SR poslancami parlamentu. TASR o tom informovala KBS.

"Ak tento zákon vstúpi do platnosti, podarí sa nahradiť legislatívu, ktorá vznikla ešte za komunistického režimu s cieľom získať kontrolu nad cirkvami," uviedol Zvolenský. Ako doplnil, schválený zákon cirkvi rešpektuje a berie do úvahy súčasne okolnosti ich pôsobenia v spoločnosti.

Schválenie novely zákona o finančnej podpore cirkví a náboženských spoločností víta aj Gréckokatolícka cirkev, TASR to potvrdil Daniel Dzurovčin z Gréckokatolíckeho arcibiskupstva Prešov. "Teší nás, že tento návrh zákona z dielne Ministerstva kultúry SR získal vysokú podporu poslancov parlamentu a že niekoľkoročná práca mnohých odborníkov z cirkví i ministerstva bola potvrdená poslancami," dodal Dzurovčin.

Nový spôsob financovania registrovaných cirkví má zohľadniť aj počet veriacich. Vychádza z doteraz uplatňovaného modelu, predpokladať má však postupné zohľadňovanie počtu veriacich. Rozširuje takisto možnosti použitia štátneho príspevku. "Návrh zákona je výsledkom spolupráce medzi ministerstvom a poverenými zástupcami cirkví. Vychádza zo záverov Expertnej komisie na riešenie problematiky financovania cirkví a náboženských spoločností, ktoré ukázali, že optimálnym riešením je ponechanie systému priamej podpory cirkví zo štátneho rozpočtu, avšak v aktualizovanej podobe založenej na zásadách spravodlivosti, transparentnosti, solidarity a nezávislosti cirkví pri rešpektovaní ekonomických možností štátu," uviedla ministerka kultúry Ľubica Laššáková (Smer-SD).