Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 29. november 2023Meniny má Vratko
< sekcia Slovensko

Samospráva: Mesto Snina chce pokračovať v projektoch aj napriek kríze

Na snímke primátorka Sniny Daniela Galandová. Foto: Tablet.TV

Jedným z takýchto projektov má byť napríklad budovanie cyklotrasy.

Bratislava 18. augusta (TASR) - Slovenské mestá a obce sa v posledných mesiacoch musia boriť s finančnými problémami, ktoré komplikuje pandémia nového koronavírusu. Citeľný pokles príjmov očakávajú aj v meste Snina. Situácia si vyžiada isté obmedzenia investícií, napriek tomu však mesto plánuje pokračovať v projektoch. Konštatovala to v relácii Samospráva tu a teraz v televízii Tablet.TV primátorka Daniela Galandová.

„Za tie uplynulé štyri mesiace je ten výpadok vo výške zhruba 300.000 eur. Niektoré investičné akcie sme pozastavili a niektoré presunuli na budúci rok. Odložili sme aj splatnosť dvoch investičných úverov. Zobrali sme aj kontokorentný úver, aby sme vedeli zabezpečovať tie služby obyvateľom, ktoré sú v našej kompetencii,“ povedala primátorka. Dodala, že pri tvorbe rozpočtu na ďalší rok budú musieť prezieravo plánovať výdavky, nakoľko sa vývoj nedá presne odhadovať.

Sninská radnica sa angažuje v niekoľkých projektoch. Väčšinou ide o investičné zámery na území svojho katastra. V nasledujúcich rokoch však plánuje spoluprácu rozšíriť na širší región. Jedným z takýchto projektov má byť napríklad budovanie cyklotrasy, ktorá by mala vytvoriť bezpečný prístup turistov do Polonín.„V rámci výzvy Ministerstva vnútra SR - Efektívna verejná správa, realizujeme jeden projekt Integrovanej prípravy rozvoja regiónu Snina spoločne s obcami Stakčín a Ulič. Jedným z výstupov projektu je aj Smart región Snina 2030, čiže model, ako by mal tento región vyzerať o desať rokov,“ vysvetlila Galandová.

Zdôraznila, že mnohé problémy presahujú územia katastrov a preto ich samosprávy musia riešiť koordinovane. Navyše aj výzvy na dotácie projektov majú byť nastavené tak, že zasiahnu do územia širších regiónov a preto je spolupráca obcí a miest viac ako potrebná.

„Som rada, že nové programovacie obdobie sa orientuje na spoluprácu viacerých subjektov. Keď vstupovali do výziev obce a mestá samostatne, stávali sa vlastne konkurentmi v súboji o zdroje. Teraz môžeme financie získať spoločne,“ uviedla Galandová.