Quantcast
< sekcia Slovensko

Majiteľ podniku na Zámockej: Je to vedomý útok na LGBTI+ komunitu

Na snímke policajti po streľbe na Zámockej ulici v Bratislave 12. októbra 2022. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Báli sme sa, že tento čin nastane, skonštatoval majiteľ bratislavského podniku, kde sa stretáva LGBTI+ komunita.

Bratislava 13. októbra (TASR) – Streľba na Zámockej ulici v Bratislave je vedomý útok na LGBTI+ komunitu a bezpečnosť Slovenska. Uviedol to Roman Samotný, majiteľ podniku, pred ktorým k tragédii došlo. Iniciatíva Inakosť vyhlásila, že táto udalosť nemá obdobu v dejinách slovenskej LGBTI+ komunity a hlboko ňou otriasla.

"Bol to očividne dlhodobo plánovaný čin, úkladná poprava," uviedol Samotný. Obete streľby sedeli podľa jeho slov spolu so ženou, ktorá bola pri útoku zranená, pred podnikom. "Páchateľ vyčkával asi 40 minút v ich blízkosti," spresnil.

Ako tvrdí, dlhodobo varujú predtým, kam smeruje rozdúchavanie nenávisti. "Báli sme sa, že tento čin nastane," skonštatoval majiteľ bratislavského podniku, kde sa stretáva LGBTI+ komunita. Tá je podľa jeho slov napádaná po celom Slovensku a podiel viny na tom nesú aj viacerí vrcholoví politici.

Verejnosť vyzval, aby sa nad situáciou zamyslela. "Môže to byť jeden z prvých činov a môže to byť ešte horšie. Stále máme možnosť to zastaviť, aby tu neboli ďalšie popravy nevinných ľudí," podotkol Samotný.

Iniciatíva Inakosť vyhlásila, že útočník si obete cielene vyhľadal pre ich sexuálnu orientáciu a chladnokrvne ich zavraždil. Rodinám, priateľom a blízkym obetí vyjadrila úprimnú sústrasť. "Je teraz na celej spoločnosti, či sa konečne zastaví smerovanie k nenávisti voči LGBTI+ ľuďom," povedal výkonný riaditeľ iniciatívy Martin Macko.

K streľbe na Zámockej ulici v Bratislave došlo v stredu (12. 12.) po 19.00 h. Na mieste zomreli dvaja muži. Zranená bola jedna žena, ktorú previezli do jednej z bratislavských nemocníc. Páchateľ z miesta činu ušiel. Polícia ho po intenzívnom hľadaní našla ráno mŕtveho. Prípad vyšetruje Národná kriminálna agentúra. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic uviedol, že pravdepodobným motívom streľby bola nenávisť k osobám inej rasy či inej sexuálnej orientácie.