Quantcast
< sekcia Slovensko

Sanácia envirozáťaží si na najbližšie roky vyžiada 636,05 milióna eur

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Milan Kapusta

Na riešenie envirozáťaží počíta ministerstvo s financiami z fondov Európskej únie, štátneho rozpočtu a z Environmentálneho fondu.

Bratislava 11. mája (TASR) - Sanácia environmentálnych záťaží si na najbližších päť rokov vyžiada 636,05 milióna eur. Vyplýva to zo Štátneho programu sanácie environmentálnych záťaží (2022 - 2027), ktorý schválila vláda.

"Štátny program obsahuje zoznamy najrizikovejších lokalít, ktoré sú navrhnuté na riešenie z hľadiska potreby geologického prieskumu, monitoringu alebo sanácie environmentálnych záťaží," uviedlo ministerstvo životného prostredia v materiáli. Na riešenie envirozáťaží počíta s financiami z fondov Európskej únie, štátneho rozpočtu a z Environmentálneho fondu.

Prioritami programu je zabezpečovať komplexné, systémové a trvalo udržateľné riešenie environmentálnych záťaží a súčinnosť s opatreniami národných a nadnárodných dokumentov. Ide aj o monitorovanie, geologický prieskum, odstraňovanie envirozáťaží a znižovanie zdravotných a environmentálnych rizík. V súvislosti s rozvojom informatizácie je prioritou zlepšovanie prístupu verejnosti k informáciám v oblasti záťaží. MŽP chce do riešenia envirozáťaží zapojiť miestne komunity.

Navrhuje podporovať výmenu skúseností v rámci medzinárodných komunít v oblasti znečistených území, a tým prispievať k rozvoju odbornosti a taktiež podporiť výchovno-vzdelávaciu platformu pre verejnosť.