Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 26. február 2024Meniny má Viktor
< sekcia Slovensko

SaS: GP by sa mala začať zaoberať rozpustením strán ĽSNS a Republika

Na snímke poslanec NR SR Marian Kotleba (ĽSNS), foto z archívu. Foto: TASR - Jakub Kotian

Predstavitelia oboch strán by mali byť podľa SaS ignorovaní aj v médiách.

Bratislava 16. marca (TASR) - Generálna prokuratúra (GP) SR by sa mala začať čím skôr zaoberať návrhom na rozpustenie strany ĽSNS a mimoparlamentného hnutia Republika. Žiada to strana SaS. Dôvodom sú podľa strany ich medializované prepojenia na ruských špiónov a možné financovanie z Ruska.

"Prezentované dôkazy orgánov činných v trestnom konaní v súvislosti s ruskými špiónmi na Slovensku jednoznačne smerujú k podozreniu, že ĽSNS je financovaná z Ruska. Navyše všetko nasvedčuje tomu, že prepojenie na ruských špiónov môže byť oveľa väčšie a týkať sa aj strany Republika. Činnosť obidvoch strán je tak v priamom rozpore s Ústavou SR, a preto je najvyšší čas začať sa zaoberať ich rozpustením," skonštatoval v stanovisku strany poslanec Národnej rady (NR) SR Miroslav Žiak (SaS).

Predstavitelia oboch strán by mali byť podľa SaS ignorovaní aj v médiách. "Nemôže nám byť jasné, aké názory prezentujú jednotliví politici ĽSNS a Republiky - či sú to ich osobné názory alebo o ide názory, za ktoré majú zaplatené z Ruska. Médiá by sa mali vyvarovať akejkoľvek príležitosť ponúknuť týmto osobám akýkoľvek priestor," doplnil člen Výboru NR SR pre kultúru a médiá Roman Foltin (SaS).

Polícia v súvislosti s vyšetrovaním vyzvedačstva a korupcie prepojenej s Ruskou federáciou zadržala niekoľko osôb. Medzi nimi bol aj Jozef M., ktorý mal pracovať ako asistent poslanca NR SR Miroslava Suju (nezaradený). Ten kandidoval za ĽSNS, aktuálne pôsobí v Republike. Jozefa M. polícia neobvinila a prepustila ho na slobodu.

Generálna prokuratúra SR reagovala, že nekoná na základe apelov politických predstaviteľov, a preto nebude reagovať ani na výzvu SaS. "Generálna prokuratúra SR aktuálne neeviduje žiadny podnet na podanie žaloby na rozpustenie konkrétnej politickej strany alebo politického hnutia. To však neznamená, že by Generálna prokuratúra SR priebežne nemonitorovala skutočnosti, ktoré by mohli byť významné pre podanie takejto žaloby vo vzťahu ku ktorejkoľvek politickej strane alebo hnutiu," uviedol pre TASR hovorca GP SR Dalibor Skladan.