Quantcast
< sekcia Slovensko

SaS nepodporí mimoriadnu schôdzu iniciovanú Smerom-SD

Na snímke poslanci NR SR zľava Richard Sulík a Anna Zemanová (obidvaja SaS) počas tlačovej konferencie k neotvoreniu 72. schôdze Národnej rady SR 14. septembra 2022 v Bratislave. Foto: TASR - Jakub Kotian

Líder Smeru-SD Fico pri iniciovaní schôdze argumentoval tvrdeniami o deštrukcii právneho štátu a rôznych praktikách v OČTK.

Bratislava 6. októbra (TASR) - SaS nepodporí otvorenie mimoriadnej schôdze, na ktorej chce Smer-SD presadiť uznesenie týkajúce sa vyvodenia zodpovednosti voči niektorým orgánom činným v trestnom konaní (OČTK). Liberáli hovoria o snahe zastrašovať tieto orgány a o útokoch na vymožiteľnosť práva zo strany Smeru-SD.

"V žiadnom prípade nesúhlasíme s návrhom Roberta Fica, ktorý má za cieľ vytvoriť len ďalšiu platformu, aby zastrašoval orgány činné v trestnom konaní. Ide o útok smeráckej mafie na právny štát a vymožiteľnosť práva," uviedla šéfka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová. Verí, že v súvislosti s otvorením schôdze nedošlo k dohode medzi predsedom parlamentu Borisom Kollárom (Sme rodina) a Ficom s tichým súhlasom Igora Matoviča (OĽANO).

Poslanec za SaS Alojz Baránik dodal, že Smeru-SD ide len o oslobodenie "svojich kumpánov" a signalizovanie všetkým, ktorí sú stíhaní pre ich korupčnú činnosť, aby vytrvali a nespolupracovali s OČTK. Pripomenul kauzy predchádzajúcich vlád a tvrdí, že Fico klame o stíhaní seba a svojich kolegov.

Kollár už počas týždňa avizoval, že hnutie Sme rodina podporí otvorenie mimoriadnej schôdze. "Uvidíme podľa toho, čo sa tam bude preberať, či za uznesenie zahlasujeme. Za otvorenie určite zahlasujeme, nebudeme to blokovať," povedal novinárom.

Líder Smeru-SD Fico pri iniciovaní schôdze argumentoval tvrdeniami o deštrukcii právneho štátu a rôznych praktikách v OČTK. Žiada opatrenia a vyvodenie zodpovednosti voči vyšetrovateľom, prokurátorom a niektorým sudcom "za to, čo vystrájajú". V prípade neschválenia programu rokovania avizoval odvolávanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO).