< sekcia Slovensko

SaS nesúhlasí s návrhom rezortu vnútra o prelomení bankového tajomstva

Na snímke minister hospodárstva SR a prvý podpredseda vlády pre ekonomiku SR Richard Sulík (SaS), foto z archívu. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Podľa návrhu ministerstva vnútra by policajti mohli prelomiť bankové a telekomunikačné tajomstvo aj pri identifikácii osoby podozrivej zo spáchania priestupku proti majetku.

Bratislava 17. septembra (TASR) - Koaličná SaS nesúhlasí s iniciatívou ministerstva vnútra, aby mohli policajti prelomiť bankové a telekomunikačné tajomstvo aj pri identifikácii osoby podozrivej zo spáchania priestupku proti majetku. Návrh, ktorý je súčasťou novely zákona o Policajnom zbore, sú pripravení na koaličnej rade vetovať.

"Plánované rozšírenie sa prieči požiadavkám na ochranu súkromia jednotlivca a ochranu osobných údajov v zmysle GDPR. Navyše ministerstvo vnútra robí zbytočnú nadprácu pri boji s praním špinavým peňazí a dochádza tak k tzv. goldplatingu, proti ktorému sme sa zaviazali v programovom vyhlásení vlády bojovať,“ uviedol predseda Výboru Národnej rady SR pre financie a rozpočet Marián Viskupič (SaS). Podobne postupovala SaS podľa neho aj pri návrhu vytvoriť centrálny register účtov, proti ktorému sa strana ohradila.

Ministerstvo vnútra (MV) SR v súčasnosti vyhodnocuje pripomienky k návrhu novely zákona z medzirezortného pripomienkového konania. "V súvislosti s novelou si pripomienky uplatnila Národná banka Slovenska, ako aj Slovenská banková asociácia," skonštatovala pre TASR hovorkyňa Ministerstva vnútra SR Petra Friese. Doplnila, že k uplatneným pripomienkam sa uskutoční rozporové konanie so subjektmi, ktoré ich uplatnili. Následne sa rozhodne o ďalšom postupe aj v súvislosti s návrhom, ktorý namieta SaS.

Podľa návrhu ministerstva vnútra by policajti mohli prelomiť bankové a telekomunikačné tajomstvo aj pri identifikácii osoby podozrivej zo spáchania priestupku proti majetku. Oprávnenie by mohli využívať napríklad pri podvodoch alebo pátraní po odcudzených mobiloch. V súčasnosti je to možné len pri objasňovaní trestných činov.