Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 1. jún 2024Meniny má Žaneta
< sekcia Slovensko

Podľa SaS Smer znásilňuje demokratické procesy prijímania zákonov

Na snímke zľava podpredseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Ľubomír Galko, predseda SaS Richard Sulík a šéf poslaneckého klubu SaS Juraj Miškov Foto: TASR/Martin Baumann

Richard Sulík tvrdí, že vládny Smer-SD zneužíva moc a ukazuje, že sa jeho predstaviteľom nedá veriť.

Bratislava 12. februára (TASR) - Vládny Smer-SD znásilňuje demokratické procesy prijímania zákonov a vznikajú tak nekvalitné a zbabrané zákony. Na dnešnej tlačovej konferencii SaS v parlamente to povedal šéf poslaneckého klubu liberálov Juraj Miškov.

Poukázal na malú novelu zákona o verejnom obstarávaní, ktorú má parlament prerokovať v skrátenom konaní. Miškov zároveň pripomenul, že minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) spomínal, že novela sa dotkne len "dvoch-troch bodíkov". Podľa Miškova však v skrátenom konaní prichádza 64-bodová novela, ktorú teda nemožno nazvať malou. "Toto je riadna veľká novela," vyhlásil šéf liberálneho klubu, ktorý namieta aj to, že poslanci nemali ani 24 hodín na preštudovanie návrhu. Materiál totiž vláda zverejnila na internete až v pondelok popoludní (11.2.).

"Považujeme to za znásilňovanie demokratických procesov prijímania zákonov a výsledkom takéhoto procesu sú nekvalitné a zbabrané zákony," zdôraznil Miškov. Podpredseda SaS Ľubomír Galko hovorí "o hochštaplerskom" prístupe k tvorbe zákonov, proti ktorému liberáli podľa jeho slov dôrazne protestujú. Galko zároveň tvrdí, že v malej novele sú závažné nedostatky, ako napríklad prepadnutie zábezpeky alebo podprahové zákazky.

Práve podprahové zákazky boli podľa Galka v minulosti zdrojom najväčších podvodov. "Najčastejšie pri nich boli nastavované diskriminačné podmienky. Často sa podprahové zákazky používali na to, aby súťaže vyhrali vopred vybraní uchádzači," povedal Galko. Za mimoriadne závažné považuje, že podľa predloženého návrhu nebude Úrad pre verejné obstarávanie kontrolovať podprahové zákazky.

Predseda SaS Richard Sulík tvrdí, že vládny Smer-SD zneužíva moc a ukazuje, že sa jeho predstaviteľom nedá veriť. Pripomenul, že na začiatku volebného obdobia žiadal predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD), aby mohol návrhy na doplnenie programu podávať aj jeden poslanecký klub a nie viaceré, a sľúbil, že sa to nebude zneužívať. "Sme svedkami, že toto pravidlo bude zneužité. Považujem to za nehoráznosť a opäť sa ukázalo, že komunisti slovo nedodržali, keď došlo na lámanie chleba," uzavrel Sulík.



Opozícia: Rýchla novela zákona o verejnom obstarávaní je šitá na mieru Smeru

Rýchla novela zákona o verejnom obstarávaní vytvára podľa Ľudovej platformy priestor pre korupciu, špekulantov a rôzne schránkové firmy. Predstavitelia KDH, SDKÚ-DS a Most–Híd to vyhlásili na dnešnej tlačovej konferencii v Národnej rade (NR) SR.

"Tento zákon ide byť šitý na mieru strany Smer. Ide byť šitý veľmi širokou ihlou, širokou s veľkým Š," myslí si predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský. Novelu, ktorú len v pondelok (11.2.) schválila vláda, práve prerokúvajú poslanci v pléne. Tvorí ju časť bodov vyňatých z veľkej novely zákona o verejnom obstarávaní, ktorá už prešla v NR SR prvým čítaním. Rýchla novela sa má prijať v parlamente v skrátenom režime ešte na aktuálnej schôdzi. Vláda takýto expresný postup odôvodňuje potrebou pomôcť čerpaniu eurofondov.

Podľa Hrušovského však takúto rýchlu novelizáciu zákona nekritizuje len opozícia, ale ozývajú sa aj odborníci z Európskej únie (EÚ). "Upozorňujú na to, že zákon nie je a nemusí byť kompatibilný s právom EÚ," zdôraznil opozičný poslanec.



Podľa podpredsedu SDKÚ-DS Ivana Štefanca je škandalózne, že pri prerokovávaní jedného vládneho návrhu zákona v parlamente príde kabinet so skráteným legislatívnym konaním k tomu istému zákonu. "Toto sa ešte v Národnej rade neudialo a je smutné, že sme toho svedkami práve dnes," vyhlásil.

Poslanec za Most–Híd Gábor Gál upozornil na to, že novela prijímaná v skrátenom režime má nadobudnúť účinnosť 18. februára. Pôvodná novela by však mohla nadobudnúť účinnosť v apríli. "Niekto tu chce ušetriť mesiac a pol. Čo stratíme za mesiac a pol?" spýtal sa Gál.