< sekcia Slovensko

SaS vyzvala A. Kalavskú, aby navrhla odvolať šéfa ÚDZS T. Haška

Na archívnej snímke Andrea Kalavská. Foto: TASR Pavol Zachar

Opozičná ĽSNS podala v stredu (18. 9.) na Haška pre podozrenie zo zneužitia právomoci verejného činiteľa trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru (GP) SR.

Bratislava 19. septembra (TASR) – Opozičná strana SaS vyzvala ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú (nominantka Smeru-SD), aby navrhla odvolanie riaditeľa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Tomáša Haška. Dôvodom je jeho správanie sa pri prieskume, ktorým mali poslanci Národnej rady (NR) SR preveriť tender na zdravotnú záchrannú službu (ZZS). Vo štvrtok to na pôde NR SR uviedli predseda SaS Richard Sulík a poslankyňa Jana Cigániková (SaS). Ministerstvo zdravotníctva potvrdilo, že takýto krok zvažuje.

Prieskum podľa poslancov nič neobjasnil, pretože Haško v utorok (17. 9.) odmietol poslancom zverejniť a sprístupniť dokumenty, ktoré boli potrebné na jeho realizáciu. "Tender na záchranky bol podľa nášho názoru zrealizovaný v rozpore so zákonom. Sme presvedčení, že sa mal odohrať podľa zákona o verejnom obstarávaní, a nie podľa zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti," povedala členka parlamentného výboru pre zdravotníctvo Cigániková.

"Navrhli sme preto pani ministerke, aby navrhla vláde odvolanie šéfa ÚDZS, pretože robí všetko pre to, aby zabránil prešetreniu tohto prípadu, a dokonca zabránil poslaneckému prieskumu," mieni Cigániková s tým, že žiada, aby bola vyhlásená nová transparentná súťaž.

Ako ďalej povedala, Slovensko je viazané smernicou Európskej únie (EÚ) o verejnom obstarávaní a každá vyhláška, zákon a výnos musia rešpektovať ustanovenia tohto zákona. ÚDZS preto musí podľa sulíkovcov vysvetliť, aké úkony ako verejný obstarávateľ vykonal, a v prípade, že nepostupoval podľa zákona o verejnom obstarávaní, prečo tak konal.

"Čo sa týka otázky možného odvolania predsedu ÚDZS, ministerka zdravotníctva túto alternatívu stále zvažuje," povedala pre TASR hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Opozičná ĽSNS podala v stredu (18. 9.) na Haška pre podozrenie zo zneužitia právomoci verejného činiteľa trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru (GP) SR.

ÚDZS tvrdí, že bol pri utorkovom poslaneckom prieskume voči poslancom maximálne súčinný. Argumentuje tým, že informácie, ktoré sú chránené zákonom a priamo súvisia s aktuálnym výberovým konaním, im poskytnúť nemohli.

Poslanci žiadali od ÚDZS sprístupnenie všetkých dokumentov, ktoré súvisia s výberovým konaním. Dožadovali sa tiež zbavenia mlčanlivosti členov komisie. Šéf výboru Štefan Zelník (SNS) a podpredseda výboru Marek Krajčí (OĽaNO) pre TASR uviedli, že rozhodnutie nezverejniť údaje dajú preveriť právnemu oddeleniu Národnej rady SR.

Dôvodom pochybností okolo tendra sú informácie denníka Sme o prepojeniach členov výberovej komisie na najúspešnejšiu firmu v tendri LSE - Life Star Emergency. Haško na minulotýždňovom mimoriadnom zasadnutí výboru odmietol zaujatosť členov komisie. Trval na tom, že tender bol v súlade s príslušnou legislatívou.

Kalavská potvrdila, že Ministerstvo zdravotníctva SR dalo podnet na GP SR vo veci prešetrenia prípadu. Ten bude riešiť Krajská prokuratúra (KP) v Bratislave.