< sekcia Slovensko

SaS žiada M. Lubyovú upokojiť situáciu v ZŠ Hurbanova v Martine

Martina Lubyová, archívna snímka. Foto: TASR Martin Baumann

Ministerka školstva by sa podľa Branislava Gröhlinga mala stať akýmsi mediátorom medzi štrajkujúcim učiteľmi a novým vedením školy.

Bratislava 21. januára (TASR) – Strana SaS žiada ministerku školstva Martinu Lubyovú (SNS), aby aktívne prispela k upokojeniu napätej situácie na najväčšej základnej škole (ZŠ) v Martine, kde dalo až 35 zamestnancov výpoveď, pričom vstúpili do štrajku. Vo vyhlásení pre médiá to uviedol podpredseda SaS a tímlíder strany pre školstvo Branislav Gröhling.

Ministerka školstva by sa podľa neho mala stať akýmsi mediátorom medzi štrajkujúcim učiteľmi a novým vedením školy. "Uvedomujeme si, že po právnej stránke môže byť všetko v poriadku. Avšak rozumieme aj argumentom zamestnancov, ktorí dali výpoveď, a tiež rodičom, ktorí protestujú proti novému vedeniu. Riešením by však podľa nás mohol byť morálny apel na novú riaditeľku školy. Tá by sa mala vzdať svojej funkcie a opätovne sa prihlásiť do voľby o riaditeľa školy. Udialo sa to už niekoľkokrát v iných slovenských školách. Tak by Eva Královancová mohla obájiť svoju funkciu riaditeľky, ktorú by už nemohol po jej druhom zvolení radou školy nikto spochybňovať," doplnil Gröhling.

Ministerstvo školstva v reakcii na jeho vyhlásenie vysvetlilo, že nemá právomoc zasahovať do procesu výberového konania. "Ten je na úrovni rady školy, ktorej rozhodnutie v tomto prípade prijíma primátor mesta. Učiteľom odporúčame, aby sa obrátili na primátora mesta Martin. Po zrušení rozhodnutia o vymenovaní nového riaditeľa mestský úrad môže vypísať druhé kolo výberového konania, v ktorom výber rady školy prerokúva mestské zastupiteľstvo. Ak by sa riaditeľ školy nezvolil ani v tomto kole, treba postupovať podľa zákona o výkone práce vo verejnom záujme, kde bude zriadená samostatná komisia na výber riaditeľa. Veríme, že pán primátor nájde ústretové riešenie, ktoré pomôže upokojiť situáciu a zabezpečí plynulý chod školy," dodalo ministerstvo školstva.