Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. december 2023Meniny má Edmund
< sekcia Slovensko

SaS žada poslanecký prieskum na policajných staniciach

Na snímke poslankyňa NR SR Natália Blahová (SaS) na zasadnutí Výboru NR SR pre ľudské práva 12. septembra 2016 v Bratislave. Foto: TASR Martin Baumann

Prieskum má byť kvôli existencii tzv. vyhradených priestorov pre zadržaných ľudí, ktoré v mimoriadnej správe kritizuje verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová.

Bratislava 25. novembra (TASR) - Opozičná strana SaS bude požadovať poslanecký prieskum členov parlamentného ľudskoprávneho výboru na policajných staniciach pre existenciu tzv. vyhradených priestorov pre zadržaných ľudí, ktoré v mimoriadnej správe kritizuje verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedla predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová.

Liberáli zároveň vyzývajú policajného prezidenta Tibora Gašpara, aby rozkazom nariadil okamžitý zákaz využívať tieto vyhradené priestory a ich fyzické zrušenie. "Ak sa to nestane, staneme sa ohromnou priepasťou uprostred Európy," povedala Blahová.

Poslankyňa pripomenula, že polícia na obmedzenie osobnej slobody nepoužíva len cely, ale aj zamrežované kobky bez náležitej výbavy. "Nazývajú ich ako vyhradené priestory, ale ich existencia nemá žiadnu oporu v zákone. Tento stav je akceptovaný asi od roku 2009 napriek tomu, že Dubovcová na problém opakovane upozorňovala. Ale neprišlo k žiadnej náprave," povedala.

Podpredseda SaS Ľubomír Galko je presvedčený, že toto je téma, pri ktorej by sa nemalo politikárčiť. "Na brannobezpečnostnom výbore návrh na poslanecký prieskum neprešiel. Ale je to téma, kde by sme sa mali zhodnúť," apeloval Galko a vyzval členov ľudskoprávneho výboru, aby na prieskum išli. "Chcem veriť, že tu zvíťazí zdravý rozum," dodal.

Ľudskoprávny výbor nateraz rokovanie o Dubovcovej správe prerušil, keďže čaká na písomné vyjadrenie ministerstva vnútra. Ombudsmanka na jeho zasadnutí povedala, že sú policajné útvary, kde majú riadnu celu, ale aj tieto iné priestory, ktoré ona nazýva kobky. "Tie nie sú vybavené vodou ani zvončekom na privolanie pomoci, sú tam madlá a háky na pripútanie. Niektorí zadržaní tam boli viac ako 24 hodín, pričom podľa zákona by tam nemali byť ani sekundu. Majú byť v riadnej cele," uviedla pred poslancami Dubovcová.

Podľa jej slov by sa takéto priestory využívať nemali alebo je potrebné pripraviť takú právnu úpravu, ktorá by to dovoľovala, ale tak, aby to bolo v súlade so základnými ľudskými právami a medzinárodnými dohovormi. "Policajný prezident Tibor Gašpar avizoval ešte vlani, že takúto právnu úpravu predloží, ale neurobil to. Podľa mňa preto, lebo to nevie takto naformulovať," myslí si ombudsmanka.

Dubovcová je presvedčená, že obhajovať v tomto políciu je neprípustné, lebo hrubo porušuje zákon. "Sme demokratický a právny štát, ak sa o niečom takom dozvieme, musíme konať. Ak policajti potrebujú takéto priestory, vytvorme ich, ale tak, aby tam bola voda, svetlo či zvonček," apelovala Dubovcová.

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) už skôr povedal, že vyhradené priestory, ktoré polícia využíva na obmedzenie osobnej slobody osôb, ale nie sú celami policajného zaistenia, sa nachádzajú na takmer každom obvodnom policajnom oddelení. "Sú to miesta, kde sú dočasne obmedzené osoby, ktoré sú nebezpečné pre svoje okolie a mohli by zraniť ľudí, utiecť alebo poškodiť samých seba. Sú to klasické cely, ktoré však nemajú taký štandard ako cela predbežného zadržania," podotkol.

Kaliňák tiež tvrdí, že spor v tejto veci vedú s Dubovcovou už dlho. Na stranu ministerstva i polície sa však podľa neho pridal aj Európsky výbor na zabránenie mučeniu a neľudskému či ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestaniu. "Bol na Slovensku na kontrole a zhodnotil, že tieto veci sú v poriadku, a dal nám aj nejaké odporúčania," podotkol Kaliňák.

Jeho tlačový odbor spresnil, že výbor vzniesol námietku, ktorá sa týkala využívania tzv. vyhradených priestorov, avšak ich existenciu nenamietal. "Odporučil prijať opatrenia v súvislosti s režimom. Uviedol, že vzhľadom na malé rozmery a nedostatočné vybavenie je väčšina vyhradených priestorov nevhodná na zadržiavanie osôb na dlhší čas ako niekoľko hodín," vysvetlilo ministerstvo. Podľa Kaliňáka sa budú riadiť odporúčaniami výboru, ale aj verejnej ochrankyne práv.