Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 30. september 2023Meniny má Jarolím
< sekcia Slovensko

SAV je pripravená spolupracovať s Kempelenovým inštitútom

Na archívnej snímke predseda SAV Pavol Šajgalík Foto: TASR Dano Veselský

Podľa Pavla Šajgalíka ide o odvážny krok správnym smerom.

Bratislava 17. augusta (TASR) – Slovenská akadémia vied (SAV) je pripravená spolupracovať s Kempelenovým inštitútom informačných technológií, za ktorým stoja bývalá dekanka Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity Mária Bieliková a jej bývalí kolegovia z tejto fakulty. TASR o tom informovala hovorkyňa SAV Monika Tináková.

"Pri vzniku definované oblasti výskumu ako informačná bezpečnosť, dezinformácie a škodlivé správanie na internete, spracovanie prirodzeného jazyka, inteligentné energetické siete, personalizácia a odporúčanie pre e-commerce, testovanie a vizualizácia softvéru sú určené nielen profesionálnym zameraním výskumného tímu, ale aj víziou firiem, ktoré do tohto projektu investovali prevažnú časť financií na jeho založenie a chod v prvých rokoch," povedal predseda SAV Pavol Šajgalík. Súkromný inštitút, ktorý sa venuje nielen vývoju informačných technológií, aplikovanému výskumu s ambíciou robiť základný výskum a byť účastný na doktorandskom štúdiu, je podľa predsedu SAV odvážny krok. "A to odvážny krok správnym smerom. SAV je pripravená spolupracovať s Kempelenovým inštitútom informačných technológií vo všetkých oblastiach spoločného záujmu," dodal Šajgalík.

Zlepšiť kvalitu výskumných aktivít a vzdelávania v oblasti informatiky a informačných technológií je cieľom nového Kempelenovho inštitútu inteligentných technológií. Zaoberať sa bude výskumom inteligentných technológií - umelej inteligencie a viacerých oblastí informatiky a informačných technológií v úzkom prepojení s otázkami etiky v informačných technológiách a špecificky umelej inteligencie. "Našou víziou je priniesť svetovú kvalitu výskumu a vývoja, ako aj budovať funkčné spolupráce s privátnym sektorom tak, aby Slovensko a Európa boli úspešnejšie a konkurencieschopnejšie," uviedla Bieliková.