Bratislava 25. marca (TASR) - Slovenská akadémia vied (SAV) pokračuje v popularizácii vedy naprieč Slovenskom. Sériu verejných prednášok v rámci popularizačného projektu „Vivat Scientia! Nech žije veda!“ prináša tento rok aj do Kežmarku a Púchova. Naplánovaných je 12 vystúpení. Cieľom je priblížiť vedu a výskum aj obyvateľom miest, kde chýbajú pravidelné vedecké podujatia. TASR o tom informoval hovorca SAV Jozef Bednár.
„Pre Slovenskú akadémiu vied je dôležité byť bližšie k verejnosti a prinášať vedu aj tam, kde nepôsobia univerzity či výskumné pracoviská. V akadémii pracuje množstvo výnimočných vedcov, ktorých výskumy si zaslúžia pozornosť. Páve popularizačné prednášky sú jednou z ciest, ako vedu ľuďom zrozumiteľne priblížiť,“ skonštatoval predseda SAV Martin Venhart.
Obyvatelia Kežmarku sa môžu vo štvrtok (26. 3.) tešiť na prednášku o Slnku. Zaujímavé informácie predstaví riaditeľ Astronomického ústavu SAV Peter Gömöry.
V Divadle Púchov zaznie 30. marca príbeh o tom, ako základný výskum priniesol poznatok, ktorý zachraňuje státisíce ľudských životov. Priblíži ho predseda SAV, jadrový fyzik z Fyzikálneho ústavu SAV Martin Venhart.
Prednáška bude aj v Mestskom múzeu v Lučenci, kde 31. marca predstaví Oľga Pecháňová z Centra experimentálnej medicíny SAV, s prednáškou o tom, ako sme vďaka rastlinám silnejší.
Projekt odštartovala SAV v roku 2023 v meste Lučenec, kde sa odvtedy uskutočnilo 28 popularizačných prednášok. V roku 2025 sa sériou ôsmich prednášok SAV predstavila v Kultúrno-kreatívnom centre Kláštor v Rožňave.