Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 9. december 2023Meniny má Izabela
< sekcia Slovensko

SAV pripravila pracovný zošit pre partnerskú a sexuálnu výchovu žiakov

Na snímke vchod do areálu Slovenskej akadémie vied (SAV) na Dúbravskej ceste v Bratislave Foto: TASR/Michal Svítok

Vedci z ústavu tiež zdôrazňujú, že význam partnerskej a sexuálnej výchovy pre psychický vývoj človeka preukazuje mnoho výskumných štúdií.

Bratislava 21. februára (TASR) - Učiteľská obec v stredných školách a gymnáziách má k dispozícii nový pracovný zošit pre partnerskú a sexuálnu výchovu. Vypracoval ho autorský kolektív z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie Slovenskej akadémie vied (SAV). Pri tvorbe vychádzal z poznatkov a výsledkov vlastného trojročného výskumu, zameraného na intímne vzťahy a kvalitu života adolescentov. TASR o tom informovala hovorkyňa SAV Katarína Gáliková.

Spracované témy zodpovedajú súčasným vedeckým poznatkom a spoločenskému dianiu. Pracovný zošit zároveň napĺňa značnú časť výkonových štandardov etickej výchovy. Publikácia je voľne dostupná v elektronickej forme na stránke ústavu.

Tím projektu Medzníky v tranzíciách intímnych vzťahov a kvalita života v období adolescencie a mladej dospelosti skúmal dôležité momenty a tranzície v romantických a intímnych vzťahoch mladých a dospievajúcich ľudí na Slovensku. Dynamika a priebeh vzťahov bol vo výskume dávaný do súvislosti s kvalitou života, osobnou pohodou, ale aj kvalitou týchto vzťahov. Projekt priniesol zistenia o predpokladoch dobre fungujúcich vzťahov aj procesoch, ktorými na ne možno pozitívne vplývať.

"Náš výskum ukázal, že stabilné a dobre fungujúce intímne vzťahy sú závislé od viacerých skutočností. Dôležitý je rešpektujúci prístup partnerov, vzájomné porozumenie, opora či empatia. Medzi najdôležitejšie predpoklady zdravých vzťahov patria aj komunikačné zručnosti partnerov, ako napríklad schopnosť a ochota počúvať alebo verbalizovať svoje potreby," vysvetlil vedúci projektu Ivan Lukšík z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV.

Ďalšie poznatky projektu ukázali, ako sa na vzťahoch podpisuje miera zrelosti jednotlivých partnerov, ich sebapoznanie a stanovovanie hraníc či preferencií. Tieto výsledky inšpirovali výskumný tím vytvoriť pracovný zošit, ktorý má u stredoškolákov rozvíjať práve uvedené zručnosti.

Pracovný zošit ponúka šesť tematických celkov, ktoré zahŕňajú kľúčové oblasti partnerských vzťahov ako napríklad súhlas a nesúhlas, odmietnutie či komunikácia, ale aj veľmi aktuálny problém sexuálnej orientácie či problematiku zdravého sexu. Vedci z ústavu tiež zdôrazňujú, že význam partnerskej a sexuálnej výchovy pre psychický vývoj človeka preukazuje mnoho výskumných štúdií. Edukácia o kvalite partnerského a sexuálneho života je podľa nich ešte dôležitejšia pre vekovú skupinu adolescentov a dospievajúcich. "Podoba romantických a intímnych vzťahov v tomto veku má veľký vplyv na vývin a kvalitu ich budúcich partnerských vzťahov," povedala spoluautorka pracovného zošita Nikola Kallová.

Odborníci SAV tiež upozorňujú, že školskú výchovu k partnerstvu a sexualite mladých ľudí na Slovensku čaká množstvo zmien, aby nezaostávala za trendmi školskej etickej výchovy vyspelejších krajín.