Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. september 2023Meniny má Cyprián
< sekcia Slovensko

SAV spustila výzvu do grantového programu Impulz 2023

Na snímke vchod do areálu Slovenskej akadémie vied (SAV) na Dúbravskej ceste v Bratislave Foto: TASR/Michal Svítok

Excelentní vedci z celého sveta majú dvere otvorené na Slovensko.

Bratislava 1. júna (TASR) - Excelentní vedci z celého sveta majú dvere otvorené na Slovensko. Slovenská akadémia vied (SAV) vo štvrtok otvorila výzvu na podávanie prihlášok do grantového programu Impulz 2023. Informuje o tom akadémia na svojom webe.

Medzinárodne uznávaní vedci a talentovaní mladí výskumníci majú už tretíkrát príležitosť realizovať svoje vedecké zámery na Slovensku, a to za podmienok blížiacich sa európskemu grantu. Vybrané projekty môžu požiadať o finančné prostriedky do výšky 160.000 eur ročne. Výzva je otvorená do 31. augusta, predpokladaný začiatok riešenia projektov je v apríli 2024.

Program Impulz má za cieľ skvalitniť vedecké organizácie SAV prostredníctvom náboru medzinárodne uznávaných vedcov a talentovaných mladých výskumných pracovníkov, pôsobiacich v zahraničí alebo na Slovensku. "Úlohou týchto excelentných výskumníkov bude vytvoriť a riadiť svoje vlastné výskumné skupiny, ktoré budú pracovať na nových výskumných smeroch v súlade s aktuálnymi svetovými trendmi. Schéma poskytne excelentným vedcom motivujúce podmienky pre ich výskum a vedeckým organizáciám SAV prinesie skvalitnenie výskumného prostredia a vedeckých výstupov," uvádza sa na webe SAV. Program IMPULZ má pomôcť zvýšiť excelentnosť výskumu, jeho internacionalizáciu a konkurencieschopnosť naprieč rôznymi vedeckými odbormi SAV v európskom výskumnom priestore, a v neposlednom rade aj úspešnosť v získavaní prestížnych európskych grantov.

O grant sa môžu uchádzať vedci s titulom PhD. alebo ekvivalentným titulom, ktorí pravidelne publikujú vo významných vedeckých časopisoch, boli opakovane pozvaní prezentovať svoje výsledky na významných medzinárodných konferenciách a boli zodpovedným riešiteľom vedeckého projektu. Uchádzači tiež musia preukázať dostatočné skúsenosti vo výskume získané na zahraničnom výskumnom pracovisku.