Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. september 2023Meniny má Vladislav
< sekcia Slovensko

Vedci v SAV vytvorili nový materiál pre kostné implantáty

Ilustračné foto. Foto: TASR - Michal Svítok

Použitím nového materiálu pripraveného konvenčnými metódami práškovej metalurgie sa podarilo zredukovať hlavné nedostatky doteraz používaných titánových implantátov.

Bratislava 16. júla (TASR) – Výskumný tím vedcov z Ústavu materiálov a mechaniky strojov Slovenskej akadémie vied vyvinul jedinečný kompozitný materiál Bioactive composite metal (BIACOM) pre kostné implantáty na báze titánu.

Implantáty vyrobené z tohto materiálu sú vhodné pre trvalú prítomnosť a funkciu v ľudskom tele, pre aplikácie vystavené vysokému a cyklickému mechanickému namáhaniu, čo platí najmä pre zubné implantáty. TASR o tom informovala hovorkyňa SAV Monika Tináková.

„BIACOM pozostáva z dvoch vzájomne nerozpustných kovov rôznych vlastností. V nosnej trvalej matričnej titánovej štruktúre sa nachádza biologicky odbúrateľná zložka – horčík, vo forme homogénne rozmiestnených, účelovo usmernených a navzájom spojitých vláken. Špecifická mikroštruktúra titánovej matrice poskytuje kompozitnému implantátu mechanickú pevnosť, únavovú životnosť a chemickú odolnosť, zatiaľ čo zložka horčíka znižuje modul pružnosti," povedal Martin Balog z Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV.

Postupným odbúravaním horčíkovej zložky najprv z povrchu a neskôr z jadra implantátu sa podľa neho vytvárajú póry, ktoré vedú k ďalšiemu poklesu modulu pružnosti. Zároveň tak vytvárajú priestor na pevnú fixáciu implantátu v kosti. Póry umožňujú prerastenie kostného tkaniva do implantátu, a tým sa vytvára kvalitné mechanické prepojenie medzi kosťou a implantátom.

Použitím nového materiálu pripraveného konvenčnými metódami práškovej metalurgie sa podľa Ahmeda Mohameda Hassana Ibrahima z Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV podarilo zredukovať hlavné nedostatky doteraz používaných titánových implantátov. Tvrdí, že nevýhodou titánu, z ktorého sa vyrábali doteraz používané implantáty, je ich modul pružnosti. Ten je výrazne väčší ako modul kosti, čo môže viesť až k lokálnemu uvoľneniu implantátu.

„Doteraz používané titánové implantáty mali zároveň nedostatočnú povrchovú aktivitu, ktorú treba vylepšiť dodatočnými operáciami," doplnil.