Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 14. júl 2024Meniny má Kamil
< sekcia Slovensko

SAV získala na výskum 155 miliónov eur z eurofondov

Slovenská akadémia vied Foto: SAV

Slovenská akadémia vied vo výskumnej činnosti významne spolupracovala nielen so súkromným sektorom, ale ako partner aj s mnohými univerzitami.

Bratislava 9. mája (TASR) - V programovom období 2007-2013 eurofondy vedcom v Slovenskej akadémii vied (SAV) umožnili realizovať až 73 projektov. Podľa predsedu SAV spočíva ich najväčší prínos v investícii do infraštruktúry výskumu a vývoja, v skvalitnení prístrojov a taktiež v rekonštrukcii ústavov akadémie.

V operačnom programe Výskum a vývoj akadémia vied získala na projekty nenávratné finančné príspevky vo výške takmer 155 miliónov eur prostredníctvom Agentúry Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre štrukturálne fondy EÚ. "Myslím si, že táto suma bola v rámci štrukturálnych fondov viac ako dostatočná. Najdôležitejšie je, že akademická sféra sa v projektoch prepojila so súkromnou, zabezpečil sa prenos poznatkov do praxe a podporili sa centrá excelentnosti. Na tie išlo najviac, takmer 68 miliónov eur," uviedol Marián Kostolányi, generálny riaditeľ agentúry pre štrukturálne fondy rezortu školstva.

Mnohé projekty vedcov zviditeľnili Slovensko. Jedným z nich je skúmanie slnečnej koróny unikátnym prístrojom zakúpeným z eurofondov, ktorý je jediný v Európe. Ďalší prístroj astronómov, bolidová kamera, bol začlenený do Európskej bolidovej siete, ktorá sleduje dopady väčších telies do atmosféry, alebo až na zemský povrch. O spoluprácu na výskume požiadali našich vedcov Američania.

Výskumy vedeckých pracovníkov nám možno v blízkej budúcnosti pomôžu účinne bojovať s kliešťami, ktoré spôsobujú veľmi vážne ochorenia u ľudí. "Snažíme sa vyvinúť takú vakcínu, ktorá pochádza zo slinných žliaz kliešťov, sú to rôzne bielkoviny a tieto by mali slúžiť na vakcináciu. Zabránia tomu, aby kliešť nerušene mohol cicať krv a zároveň prenášať tieto ochorenia. Musíme pripraviť perfektnú diagnostiku," uviedol Jaromír Pastorek, predseda SAV.

Slovenská akadémia vied vo výskumnej činnosti významne spolupracovala nielen so súkromným sektorom, ale ako partner aj s mnohými univerzitami.

Informácie poskytol Michal Kaliňák, hovorca ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR.