Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Slovensko

SAŽP: Kotol alebo kachle neslúžia na recykláciu odpadu

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Nadmernú produkciu dymu spôsobuje aj príliš rýchle obmedzovanie prívodu vzduchu na horenie.

Bratislava 16. februára (TASR) - Kotol, krb alebo kachle neslúžia na recykláciu odpadu. Spaľovať odpad je zakázané zákonom. Jeho spaľovanie môže prezradiť tmavosť dymu unikajúceho z komína. Pre TASR to uviedol špecialista na kvalitu ovzdušia Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) Martin Tršo.

Nadmernú produkciu dymu spôsobuje aj príliš rýchle obmedzovanie prívodu vzduchu na horenie. To spôsobí, že dávka paliva nemá dostatok vzduchu na horenie a palivo tak horí nedokonale, poukazuje Tršo.

Hovorí, že podmienkou pre správne kúrenie je aj správne ovládanie prívodu vzduchu. To znamená nezatvárať ho pri rozháraní. "V prvej fáze rozhorievania potrebuje dostatočný prívod vzduchu. V druhej fáze splyňovania už môžeme vzduch regulovať pre dosiahnutie čo najvyššej ohniskovej teploty," poznamenal.

Druhá fáza podľa Trša nastáva vtedy, keď už horia všetky časti priloženého dreva. Vzduch treba regulovať postupne, aby bol plameň stále "živý" a jasne svietil. "Nie je účelom, aby plameň stále a čo najdlhšie horel. Cieľom je ekologické spálenie dávky paliva a uloženie energie v interiéri," podotkol. Doplnil, že nedokonalé spaľovanie zapríčinené nedostatkom vzduchu v spaľovacej komore sa dá spoznať vďaka zašpinenému sklu na dvierkach, popolu čiernej farby a začiernenému šamotu.

Tršo v súvislosti s kúrením pripomína pravidelné povinné čistenie komína a spalinovodov. "Podľa výkonu zariadenia, typu paliva a typu komína sa lehoty môžu pohybovať v intervaloch šesťkrát do roka, trikrát do roka, raz za pol roka či raz ročne," poznamenal špecialista.

Lehoty čistenia je podľa Trša potrebné dodržiavať v záujme zdravia a bezpečnosti. Ak vznikne škoda vyhorením komína a nie je splnená povinnosť čistenia komína a spalinovodov, poisťovňa nemusí akceptovať poistnú udalosť.

Okrem komínového telesa je tiež potrebné čistiť aj ostatné časti vykurovacej zostavy. "Ide napríklad o teplovýmenné plochy. To sú plochy, kde oheň odovzdáva energiu z dreva," vysvetlil Tršo. Pokračuje, že ide aj o teplovodný výmenník. Ak by sa nečistil, vytvorila by sa na ňom vrstva sadze a tá potom pôsobí ako izolant, znemožňuje prenos energie a výkon zariadenia klesá. Rovnako je potrebné podľa odborníka vyčistiť celú spalinovú cestu.

Problematiku vykurovania rieši SAŽP aj v rámci svojho projektu LIFE IP - Zlepšenie kvality ovzdušia.