Quantcast
< sekcia Slovensko

SDKÚ-DS: V prezidentských voľbách by mali podporiť Pavla Hrušovského

Pavol Hrušovský Foto: TASR/Martin Baumann

Predseda Národnej rady SR predpokladá, že by termín volieb mohol oznámiť do konca roka.

Bratislava 18. decembra (TASR) - Kandidát na post prezidenta SR Pavol Hrušovský dnes získal podporu SDKÚ-DS. Po rokovaní straníckeho Prezídia to oznámil predseda strany Pavol Frešo s tým, že za Hrušovského hlasovala drvivá väčšina Prezídia.

"Prezídium SDKÚ-DS pri rozhodovaní o podpore kandidáta v prvom kole uprednostnilo dlhodobú líniu strany, ktorou je spájanie štandardných stredopravých síl ako protiváhy voči dominancii vlády jednej socialistickej strany. V súlade s touto líniou SDKÚ-DS nepostavila vlastného prezidentského kandidáta a v zmysle tejto línie dnes odporúčame voličom podporiť vo voľbách Pavla Hrušovského," povedal Frešo. Podľa jeho slov je Hrušovský dobrým kandidátom, ktorý má reálnu šancu postúpiť do druhého kola prezidentských volieb.

Frešo zároveň povedal, že SDKÚ-DS rešpektuje slobodné rozhodovanie voličov pri voľbe prezidenta a v druhom kole prezidentských volieb podporí ktoréhokoľvek demokratického nesocialistického kandidáta, ktorý získa dôveru voličov.

Na otázku, prečo s podporou Hrušovského čakali až do dnes, Frešo odvetil, že celý čas vyzývali, aby sa stredopravé strany zjednotili na jednom mene. "Čakali sme, akým spôsobom sa zachovajú ostatní, ale v momente, keď oznámil kandidáta Smer-SD, ohlasujeme podporu Pavlovi Hrušovskému," vysvetlil. Zároveň priznal, že na Hrušovského boli v SDKÚ-DS rôzne názory.O priebehu Hrušovského kampane chce ešte debatovať s KDH aj Mostom-Híd. "Určite budeme participovať, aby kampaň bola vedená v jasnom a alternatívnom duchu voči ľavici," avizoval.

Hrušovský víta podporu SDKÚ-DS. "Záujmom ľudí je, aby sa sily spájali. Som rád, že sa na mojom mene vedeli zjednotiť KDH, Most-Híd a SDKÚ-DS. Vnímam to ako základný a silný predpoklad pre oslovenie všetkých ľudí, ktorí nesúhlasia s tým, že Smer má mať v rukách vládu, parlament a aj prezidenta," reagoval Hrušovský na rozhodnutie SDKÚ-DS.

Kandidatúru na post prezidenta SR už oznámili Robert Fico (Smer-SD), Pavol Hrušovský (nominant KDH, Mosta-Híd a SDKÚ-DS), nezaradený poslanec Radoslav Procházka, prvý predseda KDH Ján Čarnogurský, Milan Kňažko a kandidát SMK Gyula Bárdos. Ďalej podnikateľ a filantrop Andrej Kiska, Peter Osuský zo SaS, občiansky kandidát Jozef Behýl, Stanislav Martinčko (Koalícia občanov Slovenska), invalidný dôchodca z Košíc Leonid Chovanec aj Milan Melník, ktorý už v minulosti kandidoval. Zoznam kandidátov dopĺňajú Ľubica Blašková, primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko, kardiochirurg Viliam Fischer. Ku kandidátom by mal pribudnúť aj nominant Komunistickej strany Slovenska.Prezidentské voľby budú na jar 2014. Predseda Národnej rady SR Pavol Paška (Smer-SD) predpokladá, že by termín prezidentských volieb mohol oznámiť do konca roka. Súčasnej hlave štátu Ivanovi Gašparovičovi sa skončí funkčné obdobie 15. júna 2014, v tento deň bude inaugurovaný nový prezident SR.