Quantcast
< sekcia Slovensko

SDKÚ-DS vyzvala primátorov, aby zakázali zhromaždenia Nočných vlkov

Ruský prezident Vladimír Putin (vľavo) sa rozpráva s vodcom motorkárskej skupiny Noční vlci Alexandrom Zaldostanovom (vpravo), známym pod prezývkou Chirurg, počas návštevy tohot klubu v Jalte 12.júla 2012. Foto: TASR/AP

Motorkársky gang plánuje pri príležitosti 70. výročia ukončenia II. svetovej vojny cestu z Moskvy do Berlína, počas ktorej má prejsť aj Slovenskom.

Bratislava 19. apríla (TASR) - Starostovia a primátori by mali zasiahnuť proti motorkárskemu gangu Noční vlci, ktorý je blízky prezidentovi Ruska Vladimirovi Putinovi. Presvedčená je o tom strana SDKÚ-DS, ktorá ich vyzvala, aby zvážili, či povolia zhromaždenia motorkárov vo svojich obciach a mestách.

Motorkársky gang plánuje pri príležitosti 70. výročia ukončenia II. svetovej vojny cestu z Moskvy do Berlína, počas ktorej má prejsť aj Slovenskom. Predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo poukázal na to, že viacerí členovia gangu sa chvália tým, že sa zapojili do bojov na východe Ukrajiny na strane proruských separatistov, čo je z jeho pohľadu porušením medzinárodného práva.

"Nesmieme dovoliť, aby bolo Slovensko miestom, kde budú Putinovi motorkári obhajovať či dokonca podnecovať k vojne či ďalšiemu porušovaniu medzinárodného práva. Pretože na to doplácajú len a len nevinní obyvatelia Ukrajiny," domnieva sa Frešo.

Podľa predsedu sekcie strany pre spravodlivosť a bezpečnosť Jána Keselého by ruským motorkárom nemal nikto brániť v pohybe cez členské krajiny únie, ak získajú schengenské víza.

"No vzhľadom na zapojenie sa Nočných vlkov do bojov na východe Ukrajiny a leitmotív jazdy, ktorým je demonštrácia sily a propaganda vojny, vyzývame samosprávy, čiže obce a mestá na Slovensku, aby dôkladne zvážili možnosť zakázať ich zhromaždenia na území Slovenska,"
uviedol Keselý.

Priblížil, že zákon ukladá povinnosť samosprávam zakázať zhromaždenie, ak by jeho účel smeroval napríklad k výzve popierať alebo obmedzovať osobné, politické alebo iné práva občanov pre ich národnosť, pohlavie, rasu, pôvod, politické alebo iné zmýšľanie, náboženské vyznanie a sociálne postavenie alebo na roznecovanie nenávisti a neznášanlivosti z týchto dôvodov.

Ďalšími dôvodmi na zakázanie zhromaždenia je riziko, že dôjde násiliu či porušovaniu zákonov, ústavy a medzinárodných zmlúv, ktorými je Slovenská republika viazaná, doplnil Keselý.