Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. apríl 2024Meniny má Valér
< sekcia Slovensko

Šéf SIS Michal A. nevidí dôvod na zadržanie, z funkcie odísť neplánuje

Na snímke riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Michal Aláč. Foto: TASR - Martin Baumann

Jeho právny zástupca Marián Bošanský priblížil, že počas zadržania šéfa SIS prebiehala konfrontácia jeho výpovede s iným svedkom.

Bratislava/Žilina 20. augusta (TASR) - Šéf Slovenskej informačnej služby (SIS) Michal A. nevidel dôvod na svoje zadržanie. Obvinenie naďalej odmieta. Podčiarkol, že platí prezumpcia neviny a z funkcie odísť neplánuje. Vyplýva to z jeho vyjadrení na nedeľnej tlačovej konferencii.

"Skutok ako taký odmietam a všetky skutočnosti, ktoré sú v tomto skutku uvedené, budem vedieť vysvetliť po zbavení mlčanlivosti od prezidentky," uviedol šéf tajných. Deklaroval, že spolupracoval s vyšetrovateľmi a chápe ich snahu skutok objasniť. Aj oni podľa neho musia pochopiť, že spravodajská činnosť je utajovaná, preto nemohol pri prvom výsluchu všetko objasniť.

Jeho právny zástupca Marián Bošanský priblížil, že počas zadržania šéfa SIS prebiehala konfrontácia jeho výpovede s iným svedkom. Obhajoba si myslí, že dôvody na zadržanie pominuli skôr, ako bol prepustený. Bošanský považuje obvinenie za nelogické. Nič podľa neho nepreukazuje existenciu zločineckej skupiny a jej fungovanie. Podotkol, že preukázané nebolo ani zneužívanie právomocí verejného činiteľa.

NAKA v rámci akcie Rozuzlenie vo štvrtok (17. 8.) obvinila viacero osôb, medzi nimi šéfov SIS a Národného bezpečnostného úradu. Michala A. polícia zadržala po tom, ako v piatok (18. 8.) vypovedal na Národnej kriminálnej agentúre (NAKA) v Žiline. Prepustili ho v nedeľu ráno.