Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. apríl 2024Meniny má Juraj
< sekcia Slovensko

Šefčovič: Občania EÚ chcú rovnako kvalitnú zdravotnú starostlivosť

Na archívnej snímke podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič. Foto: TASR/AP

Doterajšie podnety zo strany občanov, ktorí sa priamo zúčastňujú na Konferencii o budúcnosti Európy, sú podľa Šefčoviča veľmi užitočné.

Bratislava 25. novembra (TASR) - Rovnaký prístup k rovnako kvalitným liekom všade v Európskej únii či rovnako kvalitná zdravotná starostlivosť pre všetkých občanov únie. To sú niektoré z tém, ktoré diskutovali v pracovnej skupine pre zdravotníctvo v rámci Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE). Skupinu vedie podpredseda Európskej komisie (EK) pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad Maroš Šefčovič.

Nedávne prvé zasadnutie tejto skupiny v Štrasburgu považuje za veľmi užitočné a podnetné. Najviac ho zaujali témy, ktoré smerovali k posilňovaniu európskeho prístupu k zdravotníctvu. "Ako napríklad, aby sme mali rovnaký prístup k rovnako kvalitným liekom všade v EÚ, aby sme urobili maximum pre to, aby sa dodnes pretrvávajúca rozdielnosť dĺžky života znižovala tým, že budeme schopní postupne poskytovať rovnako kvalitnú zdravotnú starostlivosť pre všetkých občanov EÚ," zhrnul pre TASR Šefčovič.

Skupina sa má opäť zísť v decembri. Eurokomisár verí, že z jej diskusií vzídu návrhy, ktoré následne povedú k reálnym legislatívnym krokom. Doterajšie podnety zo strany občanov, ktorí sa priamo zúčastňujú na Konferencii o budúcnosti Európy (CoFoE), sú podľa Šefčoviča veľmi užitočné.

Šefčovič spolu s dvoma ďalšími podpredsedníčkami EK - Věrou Jourovou a Dubravkou Šuicovou - pracuje vo Výkonnom výbore Konferencie o budúcnosti Európy, pričom každý z nich vedie aj jednu pracovnú skupinu. Šefčovič vedie pracovnú skupinu pre zdravotníctvo.

CoFoE bude do jari 2022 prijímať pripomienky a nápady, ktoré môžu vyústiť do konkrétnych odporúčaní o reforme Európskej únie. Na oficiálnej webovej stránke konferencie futureu.europa.eu, ktorá je pod spoločnou záštitou europarlamentu, Európskej rady a Európskej komisie, sa môže ktokoľvek zaregistrovať a vyjadriť svoj názor či pripomienku k fungovaniu EÚ. Účastníci občianskych panelov sú zo všetkých 27 členských krajín, pričom odrážajú demografickú a sociálnu rozmanitosť EÚ. Najmenej jedna tretina účastníkov každého z panelov je vo veku do 25 rokov.