Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 24. február 2024Meniny má Matej
< sekcia Slovensko

Šéfka ÚDZS upozorňuje poslancov na oslabenie nezávislosti úradu

Na snímke predsedníčka Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Renáta Bláhová Foto: TASR - Pavol Zachar

Návrh novely zákona, ktorý má zmeny priniesť, schválila vláda minulý týždeň. Navrhla, aby ho parlament prerokoval v skrátenom legislatívnom konaní.

Bratislava 6. decembra (TASR) - Šéfka Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Renáta Bláhová upozorňuje poslancov na novelu kompetenčného zákona, ktorá podľa nej oslabí nezávislosť úradu cez odvolávanie jeho predsedu. "Plánované vyňatie Národnej rady SR z procesu odvolávania aj menovania predsedu úradu a jeho podriadenie Ministerstvu zdravotníctva SR, je nesystémový krok a je otázne, či je v súlade s Ústavou SR," napísala im v liste. TASR ho poskytla hovorkyňa úradu Monika Hudecová.

Bláhová poukázala na to, že v minulosti malo takéto riešenie veľmi negatívne dôsledky na zdroje verejného zdravotného poistenia a prinieslo "nezaslúžený profit" finančnej skupine Penta. Zároveň upozornila, že úrad je jediná nezávislá inštitúcia, ktorá dohliada aspoň v obmedzenom rozsahu nad výberom zdravotných odvodov, ktoré boli podľa nej pred 20 rokmi kontroverzne sprivatizované. Doplnila, že v tomto roku zdravotné odvody predstavujú asi sedem miliárd eur, pričom veľká časť je pod kontrolou Penty.

"Keďže Ministerstvo zdravotníctva SR zatiaľ riadne nevysvetlilo dôvody, pre ktoré sa má zmeniť jestvujúci postup vymenúvania a odvolávania predsedu úradu a prečo sa to má udiať ešte aj v skrátenom legislatívnom konaní, teda bez verejnej a odbornej diskusie, vzniká dôvodné podozrenie, že za týmto návrhom novely sú zase len zištné záujmy finančných skupín," skonštatovala Bláhová. Poznamenala, že aj predstavitelia odbornej obce sa zhodujú, že nezávislý a odborne kompetentný ÚDZS má v spoločnosti nezastupiteľné miesto. Chce preto veriť, že poslanci návrh prehodnotia tak, aby bol v súlade s verejným záujmom i Ústavou SR.

Zámer odmieta aj Lekárske odborové združenie (LOZ). Vyzvalo na ponechanie nezávislého vedenia ÚDZS. Zdôraznilo, že v poslednom období významne upozorňoval na neúmerné zisky zdravotných poisťovní a finančných skupín podnikajúcich v zdravotníctve. Tvrdí, že ak prejde, inštitúcia stratí zmysel. Rovnako, že bude nasledovať politická výmena vo vedení úradu.

"Ak by tieto ministerkou navrhované zmeny prešli a predsedu úradu bude dosadzovať minister zdravotníctva, ÚDZS sa stane úplne zbytočnou a drahou inštitúciou bez reálnej pomoci pacientom a štátu. Zároveň by ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková prebrala plnú politickú i právnu zodpovednosť za tento úrad a jeho rozhodnutia," reagoval predseda LOZ Peter Visolajský. Nikoho by podľa odborárov neprekvapilo, ak by takéto zmeny navrhla finančná skupina Penta, či Agel, ktorým nezávislé vedenie ÚDZS "komplikuje vyťahovanie peňazí zo slovenského zdravotníctva".

Skupina Agel tvrdenia o záujme na zmene legislatívy odmietla. Ako poukázala jej hovorkyňa Eva Peterová, skupina dlhodobo realizuje významné investície prevažne z vlastných zdrojov do skvalitňovania zdravotníctva a modernizácie zdravotníckych zariadení v záujme zvyšovania bezpečnosti a komfortu pacientov aj zdravotníckeho personálu, a to bez ohľadu na príjmy z podfinancovaného rezortu zdravotníctva. "Preto rázne odmietame špekulatívne tvrdenie LOZ. Spoločnosť Agel nemala dôvod ani záujem iniciovať zmenu spomínanej novely zákona," povedala.

Návrh novely zákona, ktorý má zmeny priniesť, schválila vláda minulý týždeň. Navrhla, aby ho parlament prerokoval v skrátenom legislatívnom konaní. Cieľom novely je podľa rezortu zdravotníctva návrat k právnej úprave, ktorá bola dlhoročne zaužívaná, a teda návrat k štandardnejšiemu spôsobu ustanovovania predsedu ÚDZS do funkcie. Zmenu kritizuje aj opozícia, hovorí o politizácii úradu. Progresívne Slovensko aj KDH už avizovali, že ju v parlamente nepodporia.