Quantcast
< sekcia Slovensko

Sestrám by sa mali výrazne zvýšiť platy, avizuje Matovič

Na archívnej snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Matovič vysvetlil, že zvyšovať sa má základný plat a zaviesť sa má aj príplatok za roky praxe.

Bratislava 18. augusta (TASR) - Sestrám by sa mali výrazne zvýšiť platy a zaviesť príplatky. Avizuje to minister financií Igor Matovič (OĽANO).

"Zrejme ešte dnes zverejníme návrh na historicky najvyšší nárast platov zdravotných sestier v nemocniciach, ktorého prepočty som pred chvíľou dokončil," uviedol v noci na sociálnej sieti. Termín, kedy sa má návrh predstaviť, rezort financií ani Úrad vlády SR zatiaľ nespresnili.

Matovič vysvetlil, že zvyšovať sa má základný plat a zaviesť sa má aj príplatok za roky praxe. "Cením, že od sestier ani náznakom, ani len raz nezaznelo nejaké vyhrážanie výpoveďami, hoci všetci ľudia v zdravotníctve vedia, že sestry sú najviac nedostatkovým povolaním," doplnil.

Rokovania s lekármi by mali pokračovať v piatok (19. 8.), potvrdil pre TASR šéf lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský. Lekárski odborári majú osem požiadaviek, zvýšením platov sestrám by sa tak splnila druhá.

S potrebou zvýšenia miezd sestrám súhlasí aj exminister zdravotníctva a podpredseda mimoparlamentnej strany Hlas-SD Richard Raši. Upozorňuje, že vyššie platy potrebujú i iní zdravotníci. Na margo toho, že sestry nespomínajú výpovede ako lekárski odborári, poznamenal, že rovno odišli. "Výpoveďami sa nevyhrážali, ony rovno zo zdravotníctva odchádzali, keď sa im to zrušením núdzového stavu po covide umožnilo. A odchádzali nie v desiatkach, ale stovkách, možno v tisícoch," skonštatoval.

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) reagovala, že vzhľadom na to, že nepoznajú konkrétne sumy a podmienky navyšovania miezd za roky praxe, nie je zatiaľ dôvod na radosť. "Pevne veríme, že k navýšeniu miezd dôjde. Pokiaľ ale nie je nič na papieri, na nejaké jasanie dôvod zatiaľ nie je," uviedla prezidentka komory Iveta Lazorová na sociálnej sieti.

Opätovne skritizovala, že ich k rokovaniam o platoch zdravotníkov na Úrade vlády SR neprizvali. Poukázala pritom, že pripravili komplexný materiál s analýzou a návrhom na zvýšenie, ktorý odovzdali premiérovi Eduardovi Hegerovi (OĽANO) a ministrovi zdravotníctva Vladimírovi Lengvarskému (nominant OĽANO). Sestry na rokovaniach zastupovala šéfka odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Monika Kavecká, ktorá je zároveň poslankyňou parlamentu za OĽANO.