< sekcia Slovensko

Sever Slovenska má krásne prírodné scenérie s ropou i vodopádmi

Tlačová agentúra Slovenskej republiky (TASR) ponúka vo svojom spravodajstve počas letných mesiacov seriál správ o turisticky zaujímavých slovenských lokalitách. Každý deň vyjde v domácom a v easy servise jedna správa s označením LETO2020. Na leteckej snímke z 22. októbra 2018 pohľad na hrad Strečno v okrese Žilina. Foto: TASR - Michal Svítok

V Korni prirodzene vyteká ropa na povrch a sústreďuje sa v jazierku s priemerom do 2 metrov.

Bratislava 30. júna (TASR) - Žilinu nazvali v minulosti básnici "perlou na Váhu". Má bohatú históriu, prežila zničujúci požiar, zemetrasenie i mor. Dnes je štvrtým najväčším slovenským mestom obklopeným malebnými zákutiami Kysúc či Malej Fatry.
Na snímke Mariánske námestie v Žiline, archívne foto.
Foto: TASR - Erika Ďurčová


Žilina: Mesto sa rozprestiera v údolí Váhu a sútoku riek Kysuce a Rajčanky pod tromi kopcami - Stravníkom, ktorý je rajom pre paraglidistov, Hradiskom a Dubňom. Aj preto Žilinu volajú mestom pod Dubňom. Prvá písomná zmienka o meste pochádza z roku 1208. Spomínaná je pod názvom "terra de Selinan". Mestský erb patrí k najstarším na Slovensku. Významnou pamiatkou mesta je Žilinská kniha (1378), v ktorej sa nachádza najstarší zápis v slovenskom jazyku na území Slovenska (1451). Žilina je mestom dopravy aj vďaka Žilinskej univerzite, ktorú sme dlhé roky poznali ako Vysokú školu dopravy a spojov.
Na snímke zrekonštruovaná budova AR Žilinskej univerzity (UNIZA) v Žiline 24. septembra 2018., archívne foto.
Foto: TASR - Erika Ďurčová


Súľovské skaly: Patria medzi najstaršie prírodné rezervácie na Slovensku. Tvoria rozmanité útvary - veže, brány, či okná, ktoré vytvorili skalné mesto, čo je na Slovensku výnimočný fenomén. Náučný chodník je dlhý 7,5 km a vedie až k Súľovskému hradu z 15. storočia.
Na snímke Súľovské skaly sú Chránenou krajinnou oblasťou Strážovských vrchov a pre svoju krásu a nenáročnosť sú vyhľadávaným miestom turistiky počas celého roka. Na snímke zavalený turistický chodník v Súľovských skalách 18. marca 2019, archívne foto.
Foto: TASR – Erika Ďurčová


Na snímke Súľovské skaly, archívne foto.
Foto: TASR – Erika Ďurčová


Malá Fatra: Je to štvrté najvyššie pohorie na Slovensku. Najvyšším vrchom je Veľký Kriváň (1708,7 m. n. m.). Je popretkávaná jaskyňami a nachádzajú sa v nej aj vodopády. Najväčší a najznámejší - Šútovský vodopád má 38 m. Od roku 1988 je to národný park.
Turisti si užívajú posledné slnečné lúče dňa na vrchole Veľkého Kriváňa (1708 m n. m.) v pohorí Malá Fatra 20. septembra 2018. Na snímke v pozadí Malý Kriváň a celkom vpravo vodná nádrž Žilina.
Foto: TASR - Milan Kapusta


Turisti si užívajú posledné slnečné lúče dňa na vrchole Veľkého Kriváňa (1708 m n. m.) v pohorí Malá Fatra 20. septembra 2018. Na snímke uprostred v pozadí vrchol Veľkého Rozsutca.
Foto: TASR - Milan Kapusta


Vrátna dolina: Začína sa neďaleko obce Terchová, v ktorej sa narodil a vyrastal Juraj Jánošík. Je súčasťou národného parku Malá Fatra.
Na snímke turisti počas prechádzky v Jánošíkových dierach vo Vrátnej doline 26. júla 2019, archívne foto.
Foto: TASR - Erika Ďurčová


Rajecké Teplice: Známe kúpeľné mestečko s liečivými termálnymi prameňmi na pohybové a nervové ochorenia. Prvý kúpeľný dom postavili už v roku 1610. Nad mestečkom sa vypína vrch Skalky a Slnečné skaly, ktoré sú národnou prírodnou rezerváciou.
Na snímke vonkajšie liečebné bazény v kúpeľoch v Rajeckých Tepliciach, arechívne foto.
Foto: TASR - Pavol Ďurčo


Na snímke vonkajšie liečebné bazény v kúpeľoch v Rajeckých Tepliciach, arechívne foto.
Foto: TASR - Pavol Ďurčo


Betlehem v Rajeckej Lesnej: Unikátne dielo rezbára Jozefa Pekaru z Rajeckých Teplíc, v drevenom betleheme sa nachádza asi 300 postavičiek. Je to pravdepodobne najväčší drevený pohyblivý betlehem na svete.
Slovenský betlehem v Rajeckej Lesnej bol otvorený v roku 1995 a na jeho vytvorení pracoval 15 rokov majster Pekara. Betlehem má rozmery 8,5x 3,0 x2,5 metra a pohyblivými figúrkami je zobrazený život a architektúra z rôznych regiónov Slovenska. Z 200 drevených postáv je väčšina pohyblivých a ich mechanizmus je náročný na údržbu. Po smrti majstra sa o chod celého zariadenia starajú odborníci z obce, archívne foto.
Foto: TASR - Pavol Ďurčo


Čičmany: Pomaľované drevenice pozná väčšina Slovákov. Obec so zrubovými domčekmi bola v roku 1977 vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry.
Na snímke účastník Celoslovenského stretnutia fujaristov v Čičmanoch počas koncertu 28. septembra 2019.
Foto: TASR/Erika Ďurčová


Na snímke obec Čičmany, archívne foto.
Foto: TASR - Pavol Ďurčo


Lietavský hrad: Patrí medzi najväčšie a najzachovalejšie zrúcaniny. Nachádza sa neďaleko Žiliny v smere na Rajec. Túto pevnosť z 13. storočia nepriateľ nikdy nedobyl. Na hrade sa narodil Juraj Thurzo, ktorý sa v roku 1609 stal uhorským palatínom.
Lietavský hrad, ktorý sa nachádza medzi obcami Lietava a Lietavská Svinná, je unikátom v rámci celej strednej Európy. Na jeho zachovanie vzniklo dňa 20. augusta 1999 Združenie na záchranu Lietavského hradu. Jeho hlavným cieľom je zakonzervovať a tým vlastne zachovať Lietavský hrad v dnešnej podobe, aby bolo možné ho využívať ako turistickú atrakciu a obrovský zdroj poznania našej minulosti. Na snímke rekonštrukcia Lietavského hradu, archívne foto.
Foto: TASR - Erika Ďurčová


Kamenné gule v Megoňkách: Kamenné útvary sú svetovým unikátom, porovnávajú ich s Nebeskými vajcami na Veľkonočných ostrovoch. Osada Megoňky sa nachádza v čadčianskej mestskej časti Milošová. Gule majú priemer od 30 cm až do 2 m. Vznik skalných gúľ dosiaľ nikto uspokojivo neobjasnil.
Na Kysuciach neďaleko Čadce v osade Megonky sa nachádza geologická rarita európského významu. V lome a v prírode boli objavené kamenné gule rôznych rozmerov, ktorých však vo svojom nálezisku veľmi ubúda. Stávajú sa ozdobou v záhradach a parkoch súkromných osôb a firiem. Lom je v súkromnom vlastníctve, už sa v ňom neťaží a jeho vyhlásenie za chránenú prírodnu pamiatku sa zatiaľ nepodarilo zrealizovať. Posledné tri gule tak čakajú na toho, kto si ich odvezie.Pohľad na kamenné gule v lome Megonky neďaleko Čadce, archívne foto.
Foto: TASR - Pavol Ďurčo


Ropný prameň v Korni: Ide o európsky unikát - ropa tu prirodzene vyteká na povrch a sústreďuje sa v jazierku s priemerom do 2 metrov.
Kvalitná parafinická ropa, ktorá má pomerne vysoký obsah olejov, vyviera v obci Korňa, v chránenej krajinnej oblasti Kysuce. Prírodná pamiatka má výmer 0,17 hektára a povrchové výrony ropy na nej viedli k rozhodnutiu vykonať v jej neďalekom okolí nákladné prieskumné vrty už pred sto rokmi - v lete 1898.
Foto: TASR – František Dejčík


Kronerov rodný dom v Staškove: Obľúbený herec Jozef Kroner hral okrem iného vo filme Obchod na korze, ktorý v roku 1966 získal Oscara. Jeho rodný dom sa nachádza v Staškove, od roku 2011 je otvorený ako pamätná izba aj pre verejnosť. Turisticko-náučný chodník odtiaľto vedie až na hranicu s ČR.


Stará Bystrica: Nachádza sa v nej prvý slovenský drevený orloj, ktorý ako jediný ukazuje tzv. pravý slnečný čas. Považujú ho za najpresnejší orloj na svete. Zároveň je aj najväčšou drevenou sochou na Slovensku.


Úvraťová železnica Nová Bystrica:
Časť Kysucko-oravskej lesnej železnice je národnou kultúrnou pamiatkou. Úvraťový systém prekonáva veľký výškový rozdiel na krátkej vzdialenosti.
Z Múzea kysuckej dediny na Vychylovke na skúšobnú jazdu vypravili prvé motorové drezíny, ktoré museli prejsť jedinečným úvraťovým spôsobom cez Kysucké vrchy do Oravskej Lesnej, archívne foto.
Foto: TASR Pavol Ďurčo


Hrad Strečno: Stojí v Malej Fatre na 103 m vysokej strmej vápencovej skale vo výške 420 m. Kedysi to bola najbezpečnejšia pevnosť horného Považia. Koncom 17. storočia ho na príkaz cisára Leopolda zrúcali. V 80. rokoch 20. storočia sa začalo s jeho konzerváciou a obnovou, dnes to je národná kultúrna pamiatka.
Na snímke návštevníci počas prehliadky hradu Strečno dňa 17. mája 2020, archívne foto.
Foto: TASR - Erika Ďurčová